تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا سال آینده ورشکسته می‌شوند

تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا سال آینده ورشکسته می‌شوند
درحالی که به نظر نمی آید تولیدکنندگان بزرگ نفت مثل عربستان و روسیه برای تقویت قیمت ها تولید خود را کاهش دهند باید منتظر ورشکستگی تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا بود تا عرضه جهانی نفت کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، وزیر نفت ایران با مقامات مکزیکی در مورد تثبیت بازار نفت صحبت کرده است. ایران اعلام کرده اگر اوپک تصمیم بگیرد به شکلی فعالانه تر بازار نفت را مدیریت کند، مکزیک، سومین تولید کننده بزرگ نفت در نیمکره غربی برای تثبیت قیمت نفت با آنها همکاری خواهد کرد.
برای افکار عمومی این ممکن است ایده ای جدید به نظر برسد، اما واقعیت این است که این اولین باری نیست که مکزیک برای تثبیت بازار نفت با اوپک همکاری می کند. اولین بار این اتفاق در سال 1998 افتاد، یعنی زمانی که مکزیک در کنار اعضای اوپک نظیر ونزوئلا و عربستان به صورت هماهنگ تولید خود را به همراه 17 کشور دیگر از جمله نروژ و روسیه کاهش داد.
در حالی که مطرح ساختن مجدد این حرف ممکن است در ظاهر عالی به نظر برسد، اما واقعیت های امروز بازار نفت با اواخر دهه 1990 بسیار متفاوت است. از سال 2003، تولید نفت مکزیک شاهد کاهشی قابل توجه بوده است.
برای اولین بار در 40 سال گذشته، اخیرا واردات فرآورده های نفتی مکزیک از آمریکا به بالاتر از صادرات این کشور به آمریکا رسیده است. هرچند مکزیک همچنان در مجموع صادر کننده نفت است، اما این کشور شروع به واردات سایر فرآورده های نفتی نظیر گاز طبیعی و بنزین از آمریکا کرده است. بنابراین هرچند مکزیک می گوید که مایل به همکاری با اوپک است، اما واقعیت بسیار متفاوت است.
به همین دلیل مکزیک اعلام کرده که در حال حاضر نمی تواند تولید خود را کاهش دهد. برخی تحلیلگران حتی برآورد می کنند که مکزیک ممکن است به زودی از صادر کننده نفت به وارد کننده نفت تبدیل شود.
اکنون سوال اینجاست که بدون همکاری مکزیک، چه کشور دیگری باید بار کاهش تولید را بر دوش بکشد؟
وقتی صحبت از کاهش تولید به میزان می آید، به جز مکزیک نام عربستان و روسیه به ذهن متبادر می شود. اما پوتین اخیرا اعلام کرده که وی در کاهش تولید به اوپک کمک نخواهد کرد. عربستان هم قادر به کاهش تولید نیست، زیرا درگیر رقابت برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار است.
اکنون که این 3 کشور قرار نیست تولید خود را کاهش دهند، پس چه کسی قرار است تولید خود را پایین بیاورد؟ به نظر می آید تنها یک گزینه به ذهن می آید و آن تولید کنندگان نفت شیل در آمریکا هستند.
به نظر می رسد که با توجه به فضای فعلی حاکم بر بازار نفت و افت شدید قیمت ها، بسیاری از تولید کنندگان نفت شیل در سال آینده ورشکسته خواهند شد و از بازار بیرون خواهند رفت.

۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۶:۳۰