کنفرانس نفتی ایران در لندن با کارشکنی آمریکا لغو شد

کنفرانس نفتی ایران در لندن با کارشکنی آمریکا لغو شد
دولت آمریکا در واکنش به علاقمندی شرکت‌های غربی برای بازگشت به ایران به‌طور خصوصی به آنها هشدار داد تحریم‌های ایران هنوز پابرجاست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز اعلام کرد دولت اوباما به‌طور خصوصی به دولت‌های خارجی و بانکداران آمریکایی گوشزد کرده است تحریم‌های ایران هنوز به‌قوت خود باقی است.

کاخ سفید همچنین به شرکت‌های غربی هشدار داده است برای سرمایه گذاری در بخش نفت ایران و سایر صنایع تا پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای دست نگه دارند.

بر اساس این گزارش که به‌نقل از منابع دولتی و دیپلماتیک تهیه شده است وزارت خارجه آمریکا با ارسال پیامی به سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان تأکید کرده است تحریم‌های ایران هنوز پابرجاست.

وزارت خارجه آمریکا در این پیام تصریح کرده است تحریم ایران تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نکرده است لغو نخواهد شد.

یک دیپلمات مستقر در لندن در این باره گفت: آمریکا می‌خواهد به دولت‌ها بگوید که قبل از این کشور وارد معامله با ایران نشوند.

هنوز مشخص نیست لایه‌های مختلف تحریم‌های غرب علیه ایران چه‌زمانی برداشته می‌شود اما کارشناسان می‌گویند اگر ایران به توافق هسته‌ای پایبندی نشان دهد بخشی از مراودات مالی بین المللی با این کشور در سال آینده میلادی از سر گرفته می‌شود.

طی سه ماه گذشته پس از نهایی شدن مذاکرات هسته‌ای هیئت‌های متعددی از کشورهای اروپایی برای ازسرگیری تجارت با ایران وارد این کشور شده‌اند، در عین حال کمتر قراردادی در این رفت و آمدها به امضا رسیده است.

ترساندن شرکت‌های غربی یکی از اصلی‌ترین حربه‌های دولت آمریکا برای پایبند نگه داشتن آنها به رژیم تحریم‌های خود علیه ایران بوده است. یک مقام آگاه دیگر در این باره گفت: دولت آمریکا به‌طور منظم با سهامداران بخش خصوصی و دولت‌ها در مورد ایران در ارتباط است.

علاوه بر آن، مقامات آمریکا اخیراً مذاکراتی را با مدیران نفتی و بانکی در واشنگتن و نیویورک برگزار و به آنها گوشزد کرده‌اند تحریم‌ها همچنان پابرجاست.

بر اساس این گزارش به تعویق افتادن کنفرانس نفتی لندن که قرار بود در آن ایران قالب جدید قراردادی خود را رونمایی کند پس از آن انجام گرفت که مقامات آمریکا در تماس با دیپلمات‌های انگلیسی نگرانی خود را از برگزاری این کنفرانس پیش از لغو تحریم‌ها ابراز داشتند. قرار بود این کنفرانس 14 دسامبر (23 آذرماه) برگزار شود.

۱۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۱:۱۷