بنزین وارداتی بخش خصوصی به نرخ تمام شده عرضه می شود

بنزین وارداتی بخش خصوصی به نرخ تمام شده عرضه می شود
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: براساس برنامه پنجم توسعه بخش خصوصی مجازاست بنزین را وارد کرده و آن را به نرخ تمام شده عرضه کند.

'جلیل سالاری' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: قانون اجازه واردات بنزین را به بخش خصوصی داده است و در صورتی که این گروه تصمیم گیرد این فرآورده را به کشور وارد کند باید با قیمت تمام شده به مردم عرضه کند.

به گفته وی، علاوه بر اینکه منعی برای عرضه بنزین توسط بخش خصوصی وجود ندارد، بر اساس قانون این بخش می تواند از زیرساخت های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز استفاده کند.

بر اساس مصوبه جدید مجلس در بررسی لایحه بودجه 91، از این پس بخش خصوصی می تواند به صورت مستقل به ثبت سفارش و واردات فرآورده های نفتی اقدام کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی پیش از این با تاکید بر اینکه واردات فرآورده های نفتی تاکنون نیز توسط بخش خصوصی انجام می شد و وزارت نفت به عنوان بخش دولتی عملیات ترخیص آن در گمرک را انجام می داد، گفته بود: پیش از این براساس توافق ، ما عملیات واردات را انجام می دادیم اما به نام وزارت نفت ثبت می شد.

وی با تاکید بر اینکه دو راهکار برای تعیین نرخ و چگونگی عرضه بنزین وارداتی بخش خصوصی وجود دارد، تشریح کرد: یکی از راه ها این است که بخش خصوصی فرآورده را از منابع خارجی خریداری و وارد کشور کند ، سپس به دولت عرضه کند و در مراحل عرضه و توزیع نقش نداشته باشد.

خسروجردی افزود: این راه به همکاری کنونی بخش خصوصی و وزارت نفت شبیه است و تنها تفاوتش این است که به اسم بخش خصوصی وارد کشور می شود.

وی، خرده فروشی توسط بخش خصوصی وارد کننده را یکی دیگر از راه ها عنوان کرد و گفت: در این شرایط بخش خصوصی تاسیساتی مثل پمپ بنزین را در نقاط مختلف کشور احداث می کند و بنزین را با توجه به قیمت تمام شده به مردم عرضه می کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: در بررسی این راهکار باید به این سوالها پاسخ داد که آیا دولت موافق است بنزینی با نرخ آزاد در جایگاه های ویژه بخش خصوصی عرضه شود؟ و آیا این نرخ آزاد در میان مردم متقاضی دارد؟

وی گفت: در صورتی که این طرح اجرا شود بنزین وارداتی با قیمت تمام شده برای وارد کننده به مردم عرضه می شود که این طرح مستلزم این است که سهمیه بنزین دارندگان خودرو مشخص شود و تامین آن به قیمت دولتی از کانال دیگر امکان پذیر نباشد تا آن دسته از مردم که نیاز بیشتری دارند مجبور باشند از جایگاه های بخش خصوصی خریداری کنند.

خسروجردی ادامه داد: به عبارتی ساده تر، تا زمانی که تغییراتی در نرخ و سهمیه بنزین ایجاد نشود عرضه بنزین توسط بخش خصوصی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در صورتی که دولت ارز را با نرخ مرجع به بخش خصوصی ندهد هر لیتر بنزین حدود 1700 تومان برای بخش خصوصی تمام می شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه 91 بندهای نفتی جدیدی را به تصویب رساندند که از جمله آن مجوز واردات و فروش سوخت از سوی بخش خصوصی با رعایت استانداردهای عرضه فرآورده در کشور است.

نمایندگان در بررسی لایحه بودجه سال 91 مقرر کردند واردات و فروش فرآورده های نفتی با رعایت کیفیت و استانداردهای عرضه هر فرآورده در کشور از سوی بخش خصوصی مجاز باشد (براساس جزء خ بند یک این لایحه، واردات و فروش فرآورده‌های نفتی با رعایت کیفیت و استانداردهای عرضه هر فرآورده در کشور و قوانین و مقررات مربوط از سوی بخش خصوصی مجاز است).

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۱۴:۰۳