ایران و عراق تولید نفت خود را افزایش دادند

خبرگزاری رویترز گزارش داد، باوجود آمادگی اعضای اوپک برای شرکت در اجلاس تثبیت تولید نفت در قطر، ایران و عراق دو عضو این سازمان، تولید نفت‌خام خود را افزایش داده‌اند.

به گزارش ایرنا، رویترز افزود: این افزایش در حالی صورت گرفته که تولید نفت اوپک در ماه جاری نسبت به ماه فوریه تا صد هزار بشکه افزایش یافته و به رقم 32 میلیون و 470 هزار بشکه در روز رسید. براساس این گزارش بررسی اطلاعات منابع صنعت نفت و کشتیرانی ایران نشان می‌دهد، این کشور بعد از لغو تحریم‌ها تولید خود را افزایش داده و عراق نیز تولید خود را به حد رکورد رسانده است. 

356246234624623476347624623512352364273457

این درحالی است که قیمت نفت در مجموع، روندی نزولی دارد و رقبای اصلی ایران از جمله عربستان هم گفته‌اند، با بازگشت ایران به بازار، تولید خود را کاهش نخواهند داد. پیش‌تر عربستان، ونزوئلا، قطر و روسیه (به‌عنوان عضو غیر‌اوپک) توافق کرده بودند که تولید خود را افزایش ندهند تا قیمت‌های بازار نفت بیش از این کاهش پیدا نکند. همچنین آنها اعلام کردند به‌دنبال جلب توافق ایران و عراق نیز خواهند بود.

با این وجود در گزارش اخیر اوپک آمده است که انتظار برای بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی، عامل عمده کاهش چشمگیر قیمت نفت در ماه گذشته بود. سایت رسمی اوپک نیز گزارش داده که 18 آوریل قرار است بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت دنیا که روی هم رفته تولید نیمی از نفت خام جهان را در دست دارند، در قطر گرد هم آیند تا درخصوص موضوع تثبیت تولید خود مذاکره کنند.

۱۴ فروردین ۱۳۹۵ ۰۹:۱۸