هدف‌گذاری تجارت ۱ میلیارد دلاری بین ایران و قزاقستان

هدف‌گذاری تجارت ۱ میلیارد دلاری بین ایران و قزاقستان
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران و قزاقستان رسیدن به حجم تجاری یک میلیارد دلاری میان دو کشور را هدف گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پس از نشست امروز مسئولان اقتصادی ایران با نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان و هیات اقتصادی همراه، اعلام کرد: ایران و قزاقستان رسیدن به حجم تجاری یک میلیارد دلاری میان دو کشور را هدف گرفته اند.

ولی‌الله افخمی‌راد افزود: در این دیدار شش هلدینگ بزرگ صنعتی ایران  حضور داشتند و مشکلات و دغدغه‌های خود برای حضور در این کشور را بی‌واسطه با رئیس جمهوری قزاقستان و وزرای اقتصادی این کشور درمیان گذاشتند.

وی افزود: پس از مطرح شدن توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری قزاقستان اعلام کرد که زمینه‌های متعدد همکاری میان دو کشور وجود دارد و از شرکت‌های ایرانی دعوت کرد در کشت‌های فراسرزمینی برای فرآوری محصولات غذایی، سنگ آهن و معادن کرومیت و فراوری مواد معدنی با قزاق‌ها همکاری کنند.

افخمی‌راد افزود: رئیس جمهوری قزاقستان در این دیدار صمیمانه تضمین داد که فضای کسب و کار در کشورش در سطح قابل قبولی است و شرکت‌های ایرانی می‌توانند بدون نگرانی در این کشور به فعالیت بپردازند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار داشت: قزاقستان در بخش زیرساختی نیز نیاز به حضور شرکت‌های ایرانی در این کشور دارد و به اعتقاد من بازار خوبی برای خدمات فنی و مهندسی کشورمان محسوب می‌شود.

وی گفت: در ادامه این نشست مشکلات مربوط به روادید نیز مطرح شد که رئیس جمهوری قزاقستان وعده داد بزودی و در راستای گسترش روابط دو کشور این موضوع حل و فصل شود.

افخمی‌راد اظهار داشت: رئیس جمهوری قزاقستان تاکید کرد که مسئله روادید حل خواهد شد چرا که به اعتقاد آنان نیز این موضوع یکی از پایه‌های سهولت فعالیت اقتصادی دو کشور است و همچنین شرایطی باید ایجاد شود که  نقل و انتقال از طریق بانک‌های دو کشور به راحتی انجام شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت این نشست را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برای نخستین بار بود که عالی‌ترین مقام یک کشور در نشستی روبروی مقامات اقتصادی و شرکت‌های بزرگ ایرانی نشست و پس از شنیدن دغدغه‌ها، مشکلات و پیشنهادهای طرف‌های ایرانی، از همکاران خود خواست تا همکاری بیشتری با ایرانی‌ها داشته باشند.

وی گفت: با توجه به عزم قزاقستان برای گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران، تجار ما باید از فرصت به‌وجود آمده نهایت استفاده را ببرند و فعالیت خود را در این کشور آغاز کنند چرا که فضای خوبی برای تجارت ایرانی‌ها در این کشور بوجود آمده است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۵ ۱۵:۳۰