سعودی‌ها خواستار نفت ۶۰ دلاری هستند

منابع آگاه در کشورهای عضو اوپک گفتند، عربستان می خواهد قیمت نفت در سال جاری میلادی به حدود ۶۰ دلار در هر بشکه برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، 5 منبع آگاه در کشورهای عضو اوپک و صنعت نفت گفتند، عربستان می خواهد قیمت نفت در سال جاری میلادی به حدود 600 دلار در هر بشکه برسد.

این منابع گفتند، این رقمی است که عربستان، و متحدانش در حاشیه خلیج فارس (امارات، کویت و قطر) معتقدند می تواند موجب تشویق سرمایه گذاری در میادین جدید شود، بدون اینکه منجر به جهش تولید نفت شیل آمریکا گردد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، روسیه و دیگر تولید کنندگان سال گذشته متعهد شدند که تولید خود را در 6 ماهه نخست سال 2017 به میزان حدود 1.8 میلیون بشکه کاهش دهند تا با کاهش مازاد عرضه موجب افزایش قیمت ها شوند.

قیمت نفت از زمان انعقاد توافق کاهش تولید در ماه نوامبر بیش از 14 درصد افزایش یافته، اما به رغم تبعیت بی سابه اوپک از موافق توافق، همچنان در حدود 56 دلار قرار دارد و بالاتر نرفته است.

مقامات اوپک بارها گفته اند که این سازمان هیچ رقم خاصی را هدفگذاری نکرده و تمرکز آن روی کاهش ذخایر جهانی نفت و کمک به برقراری توازن مجدد در بازار است.

اما پشت درهای بسته ریاض و متحدانش در حاشیه خلیج فارس امیدوارند شاهد سطح بالاتری از قیمت ها باشند، زیرا قیمت های پایین نفت موجب تضعیف منابع مالی آنها و نگرانی از کمبود عرضه نفت در آینده شده است.

از سوی دیگر آنها نمی خواهند قیمت ها آنقدر بالا برود که موجب تشویق تولید کنندگان نفت شیل آمریکا به افزایش بیشتر تولید گردد. پیشرفت در تکنولوژی استخراج و تولید نفت موجب شده که شرکت های شیل راحت تر بتوانند خود را با نوسانات قیمت نفت تطبیق دهند.

یک منبع آگاه در صنعت نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: «سعودی ها می خواهند تا پایان سال شاهد قیمت نفت 60 دلاری باشند. این برای سرمایه گذاری های نفتی نیز خوب است.»

۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۵۳