افزایش ۲۸ میلیون دلاری درآمد نفتی ایران

سرپرست مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی، از افزایش 28 میلیون دلاری درآمد ارزی کشور از محل صادرات نفت خام در دوران بعد از برجام در هر روز خبر داد.

به گزارش «فرصت امروز» بهروز بیک علیزاده روز گذشته در کنفرانس ملی برجام و اقتصاد مقاومتی، با بیان اینکه برجام تولید نفت ایران را افزایش داد، اعلام کرد: عوامل و دلایل متعددی در کاهش یکباره قیمت نفت موثر بود که مهم ترین آن عرضه نفت بیش از نیاز بازار بود. ایران به دلیل تحریم ها میزان تولید نفت خود را کاهش داد اما بعد از برجام توانست صادرات خود را به بیش از 2 میلیون بشکه در ژانویه برساند.

وی با بیان اینکه قیمت نفت خام از اواسط سال ۲۰۱۴ از بالای ۱۱۰ دلار بشکه تنزل پیدا کرد و در اوایل سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۴۰ دلار رسید، تاکید کرد: در زمان تحریم تولید نفت ایران با یک میلیون کاهش به روزانه 2 میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسید، در حالی که تولید عراق از 3میلیون بشکه به 3میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه و تولید عربستان به بالای ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده بود. این وضعیت در سال ۲۰۱۵ همچنان ادامه داشت و در حالی که تولید ما همچنان بین 2میلیون و ۷۰۰ تا 2میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بود، تولید عراق به بیش از 4میلیون بشکه رسید و عربستان رکورد ۱۰ میلیون بشکه را شکست.

سرپرست مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی با بیان اینکه عربستان برای خارج کردن شیل  اویل از بازار، تولید خود را افزایش داد، تاکید کرد:  به دلیل کاهش قیمت نفت، بدهی عربستان افزایش یافت، این در حالی بود که خریدهای نظامی بار مالی سنگینی برای عربستان داشت.

وی با اشاره به اینکه کشورهای صادرکننده تصمیم گرفتند تولیدشان را کاهش دهند، افزود: اعضای اوپک در اجلاس ۱۷۰ اوپک، به این نتیجه رسیدند که تولید اوپک باید حداکثر ۳۳ میلیون بشکه باشد.

ایران اعلام کرد که 3میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه تولید خواهد کرد. در نهایت اجلاس ۱۷۱ اوپک برگزار شد و قرار شد کشورهای اوپک بخشی از تولید خود را کاهش دهند، اما ایران اجازه داشت تولید خود را ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. کشورهای غیراوپک هم توافق کردند تولید خود را ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. بیک علیزاده با بیان اینکه در حال حاضر ۸۵ درصد به تعهدات عمل شده، گفت: ما توانستیم صادرات خود را در ژانویه به بیش از2 میلیون بشکه در روز برسانیم که با افزایش قیمت ها روزی ۲۸ میلیون دلار به درآمد نفتی ایران اضافه شد.

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳:۴۱