اولین نفتکش هندی چهارشنبه نفت ایران را بارگیری می‌کند

اولین نفتکش هندی چهارشنبه نفت ایران را بارگیری می‌کند
هند در راستای تلاش‌ها برای دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران، همانند ژاپن نفتکش‌های حامل نفت ایران را بیمه خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) یکی از شرکت‌های کشتیرانی هندی روز دوشنبه اعلام کرد: اولین نفتکش هندی با بیمه این کشور چهارشنبه محموله نفت ایران را بارگیری خواهد کرد.

 

این امر برای دولت هند یک موفقیت به حساب می‌آید زیرا این کشور پس از اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران در تلاش برای حفظ واردات نفت از ایران بوده است.

 

کوشک کوچرو رییس شرکت کشتیرانی هندی "مرکاتور" گفت: نفتکش هندی ام تی امواتی پرم برای انتقال 85 هزار تن نفت خام ایران به پالایشگاه مانگلور هند قراردادی را امضا کرده و قرار است تا 25 اوت وارد هند شود.

 

شرکت بیمه دولتی "هند جدید" نفتکش شرکت کشتیرانی مرکاتور را تا سقف 50 میلیون دلار در برابر خسارات بدنه و ماشین آلات و شرکت بیمه دولتی "هند متحد" این نفتکش را در برابر آلودگی‌های زیست محیطی و خسارات جانی تا سقف 50 میلیون دلار بیمه کرده است.

 

این سقف بیمه با بیمه یک میلیارد دلاری که بیمه گرهای اروپایی در اختیار شرکت‌های کشتیرانی هند قرار می‌دادند فاصله زیادی دارد.

 

تحریم‌های اتحادیه اروپا که شرکت‌های بیمه‌گر اروپایی را از ارائه پوشش بیمه به نفتکش‌های حامل نفت ایران منع می‌کند، از اول ژوئیه اجرایی شد که بخشی از تلاش‌های تحت امر آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران است.

 

براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در ماه اوت، صادرات نفت ایران از روزانه یک میلیون و 740 هزار بشکه در ماه ژوئن به روزانه یک میلیون بشکه در ماه ژوئیه رسیده است.

 

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی مهمترین مشتریان نفت ایران هستند. آمریکا این چهار کشور را از تحریم‌های مالی خود علیه کشورهای خریدار نفت ایران معاف کرده است زیرا آنها واردات نفت خود را از ایران به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند.

 

ژاپن اولین کشوری است که برای ادامه دادن به واردات نفت ایران پوشش بیمه 7.6 میلیارد دلاری را به هر نفتکش ژاپنی حامل نفت ایران ارائه می کند. پارلمان ژاپن برای ارائه این بیمه قانونی را به تصویب رسانده تا مانع هرگونه اختلال در واردات نفت از ایران شود.

 

ایران به چین، کره جنوبی و هند پیشنهاد کرده که با نفتکش‌ها و پوشش بیمه خود، محموله‌های نفتی را به آنها تحویل دهد. اما تحلیلگران می‌گویند: ناوگان نفتکش‌های ایران محدود است.

 

تام گریدر تحلیلگر حوزه انرژی گفت: اگرچه ژاپن بیمه دولتی را به نفتکش‌های خود ارائه کرده اما پوشش بیمه هند چندان زیاد نیست و پالایشگاه‌ها هنوز با مشکلات واردات نفت مواجه هستند.

 

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئیه و پس از اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا متوقف شد ولی دو پالایشگاه کره‌ای اعلام کرده‌اند که با دولت کره جنوبی و ایران درباره استفاده از نفتکش‌ها و بیمه ایران برای ازسرگیری واردات نفت در حال مذاکره هستند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی بزرگترین پالایشگاه کره جنوبی موسوم به اس کی انرژی گفت: در حال مذاکره درباره جزئیات با دولت کره جنوبی هستیم ولی نمی‌دانیم که واردات نفت از ایران چه زمان از سرگرفته خواهد شد.

 

سخنگوی شرکت نفتی هیوندای کره جنوبی نیز اعلام کرد: این شرکت همچنان در حال بررسی استفاده از نفتکش‌ها و بیمه ایران است ولی برخی گزارش‌ها را مبنی بر از سرگیری واردات نفت از ایران در ماه سپتامبر تکذیب کرد.

۲۸ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۱۰