فریز نفتی منطقی نیست/ لزوم افزایش درآمدها منطبق با صادرات

ملاوردی گفت: در شرایط فعلی فریز و کاهش نفت معقول نیست، زیرا پس از برجام، ایران بازار مناسبی برای فروش نفت پیدا کرده و باید از این فرصت استفاده کند.
علی ملاوردی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص طرح فریز نفتی اظهار کرد: این طرح ابزار مناسبی برای تثیبیت سهمیه‌ها و بالا بردن یا تنظیم قیمت بازار جهانی نفت است که در صورت اتفاق نظر کشورهای صادرکننده اعمال می‌شود.

وی افزود: در شرایط فعلی انتظار از ایران برای فریز و کاهش نفت معقول نیست، زیرا پس از برجام، ایران بازار مناسبی برای فروش نفت پیدا کرده و باید از این فرصت در جهت جبران عقب افتادگی‌ها استفاده کند.

ملاوردی با اشاره به اتکای بخش اعظم اقتصاد کشور به منابع مالی فروش نفت، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های میان مدت در چشم انداز آینده اقتصاد کشور باید تدابیری اندیشیده شود تا منابع مالی طرح‌های اقتصادی از محل فروش نفت تأمین شود.

این کارشناس انر‍ژی تأکید کرد: افزایش صادرات نفت باید با افزایش درآمد نفتی همراه باشد، در واقع اکنون که صادرات بیش از یک میلیون بشکه افزایش یافته درآمد نیز باید به همین میزان افزایش یابد که البته این امر متأثر از بازار جهانی نفت است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور برای افزایش بهره‌برداری، گفت: با توجه به وجود منابع کافی مشکلی برای بهره‌برداری و افزایش صادرات وجود ندارد و فرآیند کاوش و استحصال به خوبی در حال انجام است.
۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۳