۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی معامله شد

۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی معامله شد
عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران که از ساعت ۱۴ امروز (یکشنبه، ششم آبان‌ماه) آغاز شده بود، با معامله ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام پایان یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس، امروز یک میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی ایران عرضه شد که پس از رقابت خریداران، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‎ای با قیمت هر بشکه ۷۴,۸۵ دلار به فروش رفت.

بر اساس این گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران در راستای تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‎های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفت و همان‎طور که پیشتر اعلام شده بود، امروز نخستین عرضه انجام شد.

بر این اساس، فروش نفت در بورس انرژی به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (براساس نرخ تسعیر سنا) به‌صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.

متقاضیان خرید برای شرکت در معامله، باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش‌پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز کنند که در صورت انجام معامله بخشی از ۲۰ درصد ریالی محسوب خواهد شد.

خریداران بر اساس قیمت پایه اعلامی شرکت ملی نفت ایران که براساس قیمت‌های معاملاتی امور بین‌الملل این شرکت خواهد بود، روی قیمت نفت‌خام رقابت می‌کنند که انتظار می‌رود ایجاد چنین فضای رقابتی به کشف قیمت مناسب و شفاف منجر شود.

تاکنون زمان مرحله بعدی عرضه نفت خام در بورس انرژی مشخص نشده است.
۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۳۳
شانا |