تولیدکنندگان نفت آمریکا در دومین سال پیاپی هزینه هایشان را کاهش می‌دهند

در حالی که تولید نفت خام آمریکا در ماه جاری میلادی به رکورد ۱۳ میلیون بشکه در روز رسیده، شرکتهای نفتی این کشور سعی دارند هزینه هایشان را برای دومین سال پیاپی در ۲۰۲۰ پایین بیاورند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تولیدکنندگان انرژی آمریکا قصد دارند هزینه هایشان را برای دومین سال پیاپی در 2020 پایین بیاورند چون شرکت‌های نفت این کشور به سختی برای سودآوری از رونق شیل آمریکا تلاش می‌کنند.

در حالی که تولید نفت خام آمریکا در ماه جاری به رکورد 13 میلیون بشکه در روز رسید، شرکتهای نفتی این کشور به سختی سعی می‌کنند سوددهی یکنواختی داشته باشند. تولید بالا قیمت نفت را مهار کرده است.

نارضایتی سرمایه‌گذاران باعث شد این شرکت‌ها برای دومین سال پیاپی هزینه‌های خود را پایین بیاورند. هزینه های سرمایه ای در بین شرکت هایی که بودجه خود را منتشر کرده‌اند، بیش از 10 درصد در 2020 کاهش می یابد.

علیرغم هزینه کمتر، تولید همچنان رشد خواهد داشت و با افزایش عرضه نفت، سهم بازار را از اوپک می گیرد. اوپک مجبور شده برای متناسب کردن عرضه نفت، تولید خود را به شدت کاهش دهد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در این هفته گفت که عرضه شیل آمریکا در 2020 کاهش خواهد یافت ولی آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد اوپک و متحدانش با چالش های جدی از سوی رشد تولید کشورهای غیراوپک به رهبری آمریکا مواجه هستند.

طبق گزارش شرکت خدمات مالی «کاون اند کو»، تولید کنندگان انتظار دارند در 2019 حدود 4 میلیارد کمتر از 2018 هزینه کرده باشند. تا حالا 21 شرکت اکتشافی و تولیدی راهنمای هزینه سرمایه ای خود را در 2020 اعلام کرده‌اند که 15 تای آنها کاهش را نشان می‌دهد. پنج شرکت افزایش هزینه را پیش بینی کرده اند و هزینه های یکی بدون تغییر مانده است. همچنین 13 درصد کاهش در هزینه های سالانه گزارش شده است.

این کاهش هزینه ها همزمان شده با انتظار کند شدن شدید رشد تولید در آمریکا. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار می‌رود میانگین تولید نفت آمریکا در 2019 ، 12.3 میلیون بشکه در روز باشد که 1.3 میلیون بشکه در روز بیشتر از 2018 است. وزارت نفت این کشور انتظار دارد تولید در 2020 یک میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد ولی اکثر تحلیلگران انتظار رشد پایین تری را دارند.

شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساچز در این هفته پیش بینی خود از رشد نفت آمریکا را در 2020 تا 600 هزار بشکه در روز به صورت سالانه پایین آورد. پیش‌بینی این بانک از هزینه های سرمایه ای در 2020، هشت درصد کاهش را نسبت به 2019 و سه درصد کاهش نسبت به 2018 را نشان می‌دهد.

موسسه سرمایه گذاری آی اچ اس مارکت رشد تولید نفت خام آمریکا را در 2020 را تنها 440 هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرد و اعلام کرد که این رشد در 2021 ثابت خواهد بود.
۲۵ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۴۹