مخالفت اعضای اجلاس اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا با گسترش تحریم‌های تجاری علیه ایران

مخالفت اعضای اجلاس اتاق‌های بازرگانی اتحادیه اروپا با گسترش تحریم‌های تجاری علیه ایران
موضوع گسترش تحریم‌های تجاری علیه ایران، با پی‌گیری هوش‌مندانه تیم اعزامی کشورمان، از دستور کار اجلاس سالانه GCP در بروکسل خارج شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، یافتن راه‌حلی برای غلبه بر مشکلات ساختاری اقتصادی جهانی، یکی از مهم‌ترین مسایلی بود که در اجلاسGCP در بروکسل مورد بررسی قرار گرفت. قرار بود در این اجلاس، گسترش تحریم‌های تجاری علیه ایران نیز مورد بررسی قرار گیرد که با پی‌گیری هوش‌مندانه تیم اعزامی کشورمان، این موضوع از دستور کار خارج شد.

«محمد نهاوندیان»، رئیس اتاق ایران و عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی بین‌الملل، در این اجلاس با اشاره به آینده اقتصاد جهانی و مضرات تحمیل محدودیت‌های سیاسی بر تبادل‌های تجاری گفت: «این اجلاس، یک فرصت استثنایی برای بخش خصوصی است تا در مقیاسی وسیع، به تشریک ایده‌های خود در زمینه سیاست‌گذاری، آن‌هم در شرایطی که تمام جهان اقتصاد با چالش‌هایی روبه‌رو است بپردازند.»

به گفته نهاوندیان، هنگامی که بحران مالی جهانی از سه سال پیش آغاز شد، افرادی بودند که اعتقاد داشتند می‌توان این اوضاع را به مدد اصلاحات سریع و مقطعی، بهبود بخشید. اما گروهی دیگر نیز بر این اعتقاد بودند که این بحران، نشانه‌ای از معضلات عمیق‌تری در ساختار اقتصادی جهان است و برای حل آن به اصلاحاتی، هم در راهبردهای کلان و هم در سازوکارهای اقتصادی نیاز داریم؛ گذر زمان، درستی نظریات دسته دوم را به اثبات رساند؛ ما نیازمند برخی اصلاحات در اقتصاد جهان چه به لحاظ راهبردی و چه به لحاظ ساختاری هستیم.

رئیس پارلمان اقتصادی بخش خصوصی ایران افزود: «برخی افراد در گستره جهان و البته در داخل اروپا اعتقاد داشتند که راه‌حل Mackenzy می‌تواند این معضل را حل کند. دولت‌ها سرمایه‌گذاری کردند و پول‌های زیادی را به امید بهبود و بازیابی اوضاع اقتصادی خرج کردند که البته این موضوع محقق نگردید و این بازیابی اقتصادی با تأخیر مواجه شد. چراکه این راه‌حل تنها می‌توانست مرهم و پاسخی برای معضلات موقتی و گذرا باشد، هنگامی که با چنین مشکلاتی در اقتصاد کلان برخورد می‌شود، نتیجه‌ای جز دو چندان شدن مشکلات نخواهد داشت و آغازی بر سایر مشکلات عمومی خواهد بود.»

وی گفت: «آینده‌فروشی از سوی هر شرکت و مؤسسه‌ای، مقصدی نافرجام برای آن شرکت را به اثبات رسانده است؛ سرنوشتی که در مورد دولت و بخش‌های اقتصادی نیز صدق می‌کند، بنابراین گزینه‌ای که موضوع بحث این کنفرانس نیز می‌باشد، تحقق رشد اقتصادی از طریق تجارت و سرمایه‌گذاری است.»

گفتنی است اجلاس اخیر GCP 26 و 27 مهرماه برابر با 17 و 18 اکتبر 2012 با حضور نمایندگان بیش از 700 بنگاه اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپایی، در بروکسل برگزار شد. ایران، یکی از 5 عضو غیر اروپایی این اجلاس است.

براساس این گزارش، بخش خصوصی ایران با استفاده از فرصت و موضوع این دوره اجلاس GCP که «توسعه کشورها؛ حمایت تجارت و تولید» تعیین شده بود، پیش‌نهاد ممانعت از ایجاد محدودیت در تجارت در عرصه جهانی از جمله تحریم‌ها علیه ایران را طرح کرد که پس از قبول، برای ارائه به اجلاس رؤسای گروه بیست از سوی GCP تنظیم و نهایی شد.

«علی درستکار»، سخن‌گوی اتاق ایران در این رابطه گفت: «به ابتکار مجمع اتاق‌های بازرگانی یا پیمان «یورو»، ده‌ سال پیش‌نهادی به نام «عرصه جهانی اتاق‌ها» تأسیس شده است که در این نهاد، تشکل‌های منطقه‌ای اتاق‌ها حضور دارند.»

وی ادامه داد: «این نهاد هر سال بیانیه‌ای تهیه می‌کند که بیان‌گر نظر بخش خصوصی است و به اجلاس رؤسای گروه بیست و هم‌چنین اجلاس وزرای اقتصاد گروه بیست ارسال می‌شود.»

درستکار افزود: «در این بیانیه، تحلیل و پیش‌بینی تشکل‌های منطقه‌ای اتاق‌ها از شرایط اقتصادی هر منطقه ارائه می‌شود که از ماه‌ها قبل، در قالب پرسش‌نامه‌ای که توسط اتاق‌ها تکمیل شده، تهیه و تنظیم شده است.»

سخن‌گوی اتاق ایران با اشاره به بیانیه امسال این نهاد گفت: «این بیانیه از منظر بخش خصوصی بر مقابله با روی‌کردهای حمایت‌گرایانه دولت‌ها که به دخالت آنان در تجارت و فعالیت اقتصادی بخش خصوصی منجر می‌شود، تأکید دارد.»

درستکار افزود: «ایران در این اجلاس هم از منظر جایگاه کشور و هم از منظر ریاست اتاق اکو، پیش‌نهاد داد تا در راستای جلوگیری از ایجاد ممانعت در تبادلات اقتصادی، تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران نیز برطرف شود.»

وی گفت: «قرار گرفتن این پیش‌نهاد در بیانیه، مورد قبول اعضا قرار گرفت که پس از آن به اجلاس وزرای اقتصاد گروه 20 ارسال خواهد شد.»

۱۹ آذر ۱۳۹۱ ۰۸:۳۴