مسئولان با واردات کالا به جای ارز موافقت کنند/ استقبال کشورهای آسیای میانه از مبادله با ایران/ مرز سرخس بسته است

مسئولان با واردات کالا به جای ارز موافقت کنند/ استقبال کشورهای آسیای میانه از مبادله با ایران/ مرز سرخس بسته است
رییس اتاق بازرگانی ایران و تاجیکستان اظهار داشت: مسئولین مشخص نمی‌کنند چرا ارز صادارتی نباید به صورت کالا به کشور بازگردد. زمانی که ما با کشورهای آسیای میانه مبادله می‌کنیم، می‌توانیم در قبال ارز صادراتی، از مرز ترکیه کالاهای مجاز دریافت کنیم. چرا بانک مرکزی و دولت چنین اجازه‌ای را به ما نمی‌دهند؟
محمد حسین روشنک در گفت‌وگو با ایلنا در مورد آخرین وضعیت صادارت شرق کشور اظهار داشت: وضعیت صادرات شرق کشوربه دلیل شیوع ویروس کرونا چندان مطلوب نیست، با این وجود صادرات ما همچنان تداوم دارد. خوشبختانه حمل و نقل ریلی با وجود مشکلات فراوان در حال انجام است و حمل و نقل جاده‌ای در مسیر افغانستان و دوغارون همین روال را دارد.

وی ادامه داد: در لطف آباد و سرخس حرکت کامیونی وجود ندارد و مرز بسته شده است. اگرچه چند روز قبل این مرز بازگشایی شد، اما نه به معنای واقعی. زیرا تعدادی کامیون بارهای خود را در 200 متری پس از مرز سرخس به کامیون‌های ترکمنی تخلیه کردند که همان هم نیز دوباره متوقف شد. البته امیدواریم هرچه زودتر مجددا بازگشایی شود.

روشنک وضعیت صادرات را نامناسب ارزیابی کرد و افزود: در این موضوع چند عامل دخیل هستند که نخست شیوع ویروس کرونا است. دیگری بلاتکلیفی ارز صادراتی است که مسئولین مشخص نمی‌کنند چرا ارز صادارتی نباید به صورت کالا به کشور بازگردد. زمانی که ما با کشورهای آسیای میانه مبادله می‌کنیم، می‌توانیم در قبال ارز صادراتی، از مرز ترکیه کالاهای مجاز دریافت کنیم. چرا بانک مرکزی و دولت چنین اجازه‌ای را به ما نمی‌دهند؟ در مجموع این مقولات منجر شده رونق خوب صادرات را که می‌توانستیم را نداشته باشیم.

روشنک در مورد تجارت بین ایران و تاجیکستان هم گفت: متاسفانه عدم وجود مرز مشترک بین ایران و تاجیکستان ما را مجبور کرده از طریق مرزهای افغانستان یا ترکمنستان مبادلات خود را انجام دهیم. در این میان مرز های افغانستان به دلیل موضوعات امنیتی امکان تردد آنچنان وجود ندارد. مشکل اساسی ما با کشور ترکمنستان است. زیرا اجازه ترانزیت کامیون‌ها را از داخل خاک خود به قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان نمی دهد.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد، کشور ترکمنستان هم مساله شیوع ویروس کرونا را برای این اعمال محدودیت‌ها مطرح و بهانه کرده است و شاید این موضوع دلایل سیاسی داشته باشد. وگرنه تمام کشورهای آسیای میانه از مبادله با ما استقبال می‌کنند.

روشنک در خاتمه یادآور شد: حمل و نقل ریلی ما اگرچه رضایت بخش نبوده است اما در این شرایط به نوعی غنیمت است. نباید فراموش کرد، بین تاجیکستان و ترکمنستان اختلافاتی وجود دارد که کشور ترکمنستان اجازه ترانزیت کالا را از داخل ترکمنستان به سمت تاجیکستان را نمی‌دهد. همین امر باعث شده تا بازرگانان ما کالا را از داخل افغانستان به تاجیکستان ترانزیت کنند که آن نیز مشکلات امنیتی خود را دارد و این کار را برای ما دشوار کرده است.
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۵۱