اوراق سلف نفتی، یک گام تا انتشار

اوراق سلف نفتی، یک گام تا انتشار
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس با بیان اینکه میزان تأمین مالی ازطریق بازار اولیه و ثانویه، از سال گذشته تاکنون بالغ بر ۷۲ هزار میلیارد تومان بوده است، بر لزوم دقت در اعلام آمارها از سوی کارشناسان تأکید کرد.
سیدعلی حسینی افزود: از سال گذشته تاکنون، در بازار اولیه بیش از 18.5 هزار میلیارد تومان تأمین مالی ازطریق انتشار اوراق مشارکت، اوراق اجاره و یا افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام صورت گرفته است، این در حالیست که در همین مدت، عملکرد بازار ثانویه در تأمین مالی نیز به بیش از 53.5 هزار میلیارد تومان بالغ شده است.

وی به نقش پررنگ بورس کالای ایران در تأمین مالی اشاره کرد و گفت: اگر صرفا ارزش تأمین مالی صورت‌گرفته ازطریق معاملات سلف و نسیه در بورس کالا را مدنظر قرار دهیم، خواهیم دید که از سال گذشته تاکنون، بورس کالا توانسته است به تنهایی، بیش از 26 هزار میلیارد تومان برای تولیدکنندگان کالاها تأمین مالی کند، این درحالیست که ارزش تأمین مالی صورت‌گرفته توسط بازار سهام شامل بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس نیز در این مدت، با احتساب معاملات عمده و انتقالی، 46 هزار میلیارد تومان و بدون احتساب این معاملات، حدود 25 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با تأکید بر لزوم دقت و جامع‌نگری کارشناسان و فعالان بازار در اظهارنظرها و اعلام آمارهای مربوط به بازار سرمایـه خاطرنشان کرد امروز خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های سازمان بورس و بورس‌ها و همچنین همکاری سایر نهادهای فعال در بازار سرمایه، نقش بورس در تأمین مالی بسیار پررنگ‌تر از گذشته است و درصورتی‌که سطح هماهنگی فیمابین سازمان بورس و سایر دستگاه‌های ذیربط به‌ویژه بانک مرکزی نیز افزایش یابد، قطعا شاهد ارتقاء قابل‌توجه میزان تأمیـن مالی ازطریق این بازار خواهیم بود.

اوراق سلف نفتی، یک گام تا انتشار

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در ادامه، به موضوع انتشار اوراق سلف نفتی اشاره کرد و گفت: باوجود فراهم شدن همه مقررات و زیرساخت‌های نرم‌افزاری لازم برای انتشار اوراق سلف نفتی، برنامه انتشار این اوراق در سال گذشته به دلیل عدم آمادگی بانک مرکزی و وزارت نفت در آخرین مراحل متوقف شد.

حسینی خاطرنشان کرد: درصورتی‌که در حال حاضر بانک مرکزی و وزارت نفت آمادگی داشته باشند، هیچ محدودیت اجرایی برای انتشار و عرضه اوراق سلف نفتی وجود ندارد و با انتشار این اوراق نیز قطعا شاهد تأمین مالی قابل توجه دولت ازطریق بازار سرمایه خواهیم بود.

رشد 455 درصدی معاملات آنلاین/ یک سوم معاملات سهام آنلاین انجام می‌شود

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در بخش دیگری از اظهارات خود، به افزایش چشمگیر حجم و ارزش معاملات آنلاین سهام اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال 92 تا اواسط مرداد ماه امسال، بیش‌از 57 هزار میلیارد ریال سهم به‌صورت آنلاین معامله شده است که این رقم نسبت به دوره مشابه پارسال 455 درصد رشد داشته است.

وی افزود: تعداد سهام داد و ستد شده به روش آنلاین نیز از ابتدای امسال تاکنون بیش از 15 میلیارد و 46 میلیون سهم بوده که رشد 228 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

حسینی به نسبت معاملات برخط به مجموع خرد و بلوک اشاره و خاطرنشان کرد: این نسبت هم‌اکنون 33 درصد است، درحالیکه پارسال 23 درصد بوده، بنابراین می‌توان گفت در حال حاضر یک سوم معاملات بصورت آنلاین (برخط) انجام می‌شود که این موضوع، نشان‌دهنده استقبال خوب سرمایه‌گذاران از این سامانه است.

این مقام مسئول با بیان اینکه میانگین ارزش روزانه معاملات خرد و بلوک در بازار سهام 200 میلیارد تومان است، افزود این حجم از معاملات نشان می‌دهد که بازار سهام از نقدشوندگی بسیارمناسبی برخوردار است.

۹ شهریور ۱۳۹۲ ۰۲:۵۶
سنا |