مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس خبر داد:

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس خبر داد:
مذاکره با شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در منطقه انرژی پارس

شانا _ گروه نفت: مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس با بیان این که تاکنون پیشنهادهای مختلفی از سوی برخی شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در این منطقه اقتصادی مطرح شده است،گفت: هم اکنون در حال پیگیری ادامه مذاکرات با این شرکت ها هستیم.

مسعود نصوری در گفت و گو با خبرنگار شانا از تهیه بسته فرصت های سرمایه گذاری در این منطقه خبر داد و گفت: در این بسته جزئیات سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله توریست صنعتی و گردشگری، احداث هتل، احداث مینی پالایشگاه ها و توسعه صنایع پایین دستی آورده شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس با اشاره به این که هم اکنون به دنبال مجوزهای لازم برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در منطقه ویژه اقتصادی هستیم، گفت: بیش از ٦ ماه است که یکی از شرکت های مشاور داخلی برای تهیه بسته فرصت های سرمایه گذاری مشغول کار است.

وی ادامه داد: بسته فرصت های سرمایه گذاری با هدف تخصیص زمین و تغییر کاربری آن و همچنین دسترسی به زیرساخت های اساسی سرمایه گذاران در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در مطالعات طرح جامع منطقه جانمایی شده است.

بررسی مشوق های لازم برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه

مدیرعامل منطقه ویژه انرژی پارس از بررسی مشوق های لازم برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارس خبر داد و گفت: علاوه بر مشوق هایی همچون معافیت های مالیاتی، به دنبال مشوق های بیشتری از جمله، بخشودگی در قیمت زمین و دریافت هزینه زمین پس از بهره برداری طرح های توسعه ای هستیم.

وی از تحویل زمین به کنسرسیوم های داخلی سرمایه گذار برای احداث مینی پالایشگاه در عسلویه خبر داد و گفت: تاکنون زمین برای احداث سه مینی پالایشگاه در این منطقه به شرکت های داخلی واگذار شده است.

نصوری با اشاره به این که کنسرسیوم های داخلی سرمایه گذار هر کدام برای خود شرکای خارجی دارند، گفت: واحدهای مینی پالایشگاهی با هدف فرآروش مایعات گازی تولید شده از مخزن مشترک پارس جنوبی و صادرات آن به خارج از کشور احداث خواهد شد.

به گزارش شانا، حجت الله فریدونی، مدیر توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پیش از این به شانا گفته بود: ساخت هشت پالایشگاه کوچک و متوسط میعانات گازی (کاندنسیت) در عسلویه برنامه ریزی شده که تاکنون پنج سرمایه گذار مجوزهای لازم را از سوی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی وزارت نفت دریافت کرده اند و سه متقاضی دیگر نیز در حال گرفتن مجوز هستند؛ ظرفیت این پالایشگاه ها را بین ١٠ تا ١٥٠ هزار بشکه در روز است و با ساخت و بهره برداری از این هشت پالایشگاه، محصولات فرعی از جمله، گازوئیل، بنزین، نفتا و قیر با گریدهای مختلف ٤٠-٥٠-٦٠-٧٠ تولید خواهد شد. 


به گفته وی سرمایه گذاران زیادی متقاضی ساخت پالایشگاه میعانات گازی بودند که از میان آنها هشت سرمایه گذار کلان انتخاب شد، ولی درصورت تمایل بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش همچنین در زمینه صنایع پتروشیمی، می توانند با مراجعه به واحد توسعه اقتصادی و جذب سرمایه گذاری منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مدارک مورد نیاز را برای بررسی تحویل دهد.

پیش بینی می شود روزانه حدود ٥٠٠ هزار بشکه کاندنسیت برای مصرف در پالایشگاه های میعانات گازی به وسیله خط لوله تحویل داده شود. با توجه به این که تجربه زیادی در زمینه ساخت مینی پالایشگاه های میعانات گازی وجود ندارد و ساخت این پالایشگاه ها تازگی دارد، ممکن است طراحی این پالایشگاه ها طولانی شود ولی بر اساس برنامه ارائه شده از سوی بخش خصوصی فعال در این بخش، در مدت ٦ ماه کلنگ زنی ساخت این پالایشگاه ها انجام و  ساخت آنها نیز در دوره دو ساله انجام شود.
۲۵ آذر ۱۳۹۲ ۱۰:۱۵