مسئول فروش نفت ایران:

مسئول فروش نفت ایران:
کاهش قیمت ارتباطی به رقابت میان کشورهای عضو اوپک ندارد

در ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی، قیمت نفت‌خام سنگین ایران متناسب با شرایط بازار کاهش یافت که البته آنطور که مدیر اموربین‌الملل شرکت ملی نفت اعلام کرده، این اتفاق ارتباطی به رقابت میان کشورهای عضو اوپک ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کاهش قیمت نفت از از نیمه ژوئن آغاز شد و در حالی که برخی منتظر نتیجه اجلاس اوپک برای تصمیم گیری درباره کاهش سقف تولید نفت اعضای این سازمان بودند، در نشست ماه گذشته این سازمان سقف تولید همانند سال گذشته بر روی سی میلیون بشکه تثبیت شد و در نتیجه روند کاهشی قیمت نفت ادامه یافت.

بر این اساس برخی تحلیلگران در کنار عواملی مانند اضافه عرضه به دلیل افزایش تولید نفت، فشار وارد کردن به اقتصاد روسیه و برخی کشورهای خاورمیانه و همچنین کاهش سرعت رشد اقتصادی در اروپا و چین و عزم برخی تولید کنندگان برای خروج نفت شیل از بازار نفت را از دلایل کاهش قیمت نفت عنوان کرده‌اند.

اما طی ماه‌های اخیر ایران برای چندمین بار قیمت نفت خود را در بازارهای جهانی کاهش داد که به گفته سید محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، دلیل این امر شرایط حاکم بر بازار نفت بوده است.

وی اعلام کرده با توجه به کاهش قیمت نفت در بازاهای جهانی، ایران نیز قیمت نفت سنگین خود را کاهش داد و این به معنی تخفیف به مشتریان نیست.

قمصری در پاسخ به این سوال که بعضی از کشورهای عضو اوپک برای حفظ مشتریان آسیایی خود؛ قیمت نفت را کاهش داده اند آیا ایران نیز قیمت نفت خود را کاهش داده است؟ اظهار کرد: قیمت نفت به صورت ماهانه اعلام می شود و بر اساس شرایط بازار نوسان دارد.

به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ، با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی طبیعی است که قیمت نفت ایران هم متناسب با بازار کاهش می‌یابد که این موضوع دلایل فنی دارد و ارتباطی به رقابت میان کشورهای عضو اوپک با هم ندارد.

وی درباره دلایل فنی این کاهش نیز گفت: وضع اقتصادی، عرضه و تقاضا بازار و قیمتهای فرآورده های که هم اکنون در بازار عملیاتی وجود دارد برخی از این دلایل هستند.

در این راستا طی روزهای گذشته بلومبرگ اعلام کرد که درپی کاهش قیمت رسمی فروش نفت عربستان، ایران در حال اصلاح اختلاف قیمت نفت خود و عرضه آن به مشتریان آسیایی با بیشترین تخفیف طی 14 سال گذشته است.

چهار منبع آگاه به بلومبرگ گفتند، شرکت ملی نفت ایران قیمت رسمی فروش نفت خود به آسیا را برای تحویل در ماه ژانویه یک دلار و 80 سنت در هر بشکه کمتر از قیمت منطقه اعلام کرد. تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه در حال رقابت با یکدیگر برای حفظ فروش خود در منطقه هستند.

۶ دی ۱۳۹۳ ۰۹:۱۳