ارز مبادله ای، قاچاق لاستیک یا کدهای معاف از مالیات؟

پتروتحلیل- کاهش حجم معاملات محصولات پلیمری در پایان امسال در کالاهای متفاوت از چند دلیل عمده نشات می گیرد.

محمد عبدالرزاقی، سرپرست فروش داخلی شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار «پتروتحلیل»، با بیان این مطلب گفت: بازار پلی اتیلن های ترفتالات گرید بطری درگیر ۸۰ هزارتن واردات از کره و هند توسط شرکت های خصوصی است.

وی افزود: از سوی دیگر این واردات با استفاده از ارز مبادله ای انجام شده است و در نتیجه واردکنندگان از فاصله بین ارز مبادله ای و آزاد سود برده اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه واردات پلی اتیلن های ترفتالات گرید نساجی با ارز مبادله ای انجام می شود، گفت : این کالاها پیش تر ارز مبادله ای داشتند، اما به نظر می رسد واردکنندگان گریدهای بطری توانسته اند در ماههای پایانی سال ارز مبادله ای دریافت کنند.

سرپرست فروش داخلی شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس افزود: در دی ماه سال جاری ۱۴ هزارتن واردات پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری داشتیم.

وی همچنین به بازار راکد SBR ها اشاره کرد و گفت: دلیل آن قاچاق لاستیک در ماه های پیشین است.

به گفته عبدالرزاقی، بازار پی وی سی هم با افت همراه شده و دلیل آن خریدهای هفته گذشته و به میزان کافی است.

وی با اشاره به مشکلات نقدینگی پایین در روزهای پایانی سال گفت: بازار پلی اتیلن ها در روزهای پایانی سال درگیر مشکلات نقدینگی است. از سوی دیگر پیش بینی کاهش قیمت در اواخر فروردین و کاهش مصرف نیز با توجه به قرار داشتن در روزهای پایانی سال هم سبب شده تا حجم معاملات کم شود.

وی همچنین در خصوص فروش محصولات پتروشیمی توسط برخی از شرکت ها به کدهای معاف از مالیات گفت: قانون در این مورد نقض دارد، اما برخورد شرکت های پتروشیمی با کدهای معاف از مالیات متفاوت است.

وی افزود: شرکت تجارت صنعت خلیج فارس عمدتا مداراک خریداران کدهای معاف از مالیات را در معامله اول بررسی می کند که محموله وارد منطقه شده باشد، مثلا فروش محموله های پتروشیمی بندرامام و مهر با این شرط به کدهای معاف از مالیات انجام می شود.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۱۶:۳۴