مارجین مونو اتیلن گلیکول آسیایی به بالاترین نرخ خود در 1 ماه اخیر رسید

بر اساس اطلاعات ما، از آنجا که قیمت‌های خوراک اتیلن به پایین‌ترین نرخ خود در 14 ماه اخیر رسیده‌اند، مارجین مونو اتیلن گلیکول آسیایی نیز در روز دوشنبه در میزان مثبت 8 دلار در هر تن به بالاترین میزان خود در 1 ماه گذشته رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس، این مارجین پیشتر در 7 سپتامبر بود که در رقم مثبت 13 دلار در هر تن براورد شده بود؛ و نسبت به مارجین مثبت 2 دلار در هر تنیِ روز جمعه‌ی هفته‌ی گذشته افزایش داشت.

مونو اتیلن گلیکول روز دوشنبه بدون تغییر نسبت به روز جمعه‌ی گذشته در نرخ 890 دلار در هر تن (CFR چین) براورد شد، اما اتیلن در همین مدت 10 دلار در هر تن کاهش داشت و به 1220 دلار در هر تن (CFR شمال شرق آسیا) رسید؛ از تاریخ 15 آگوست سال 2017 که نرخ آن معادل 1200 دلار در هر تن بود،1220 دلار پایین‌ترین نرخ به شمار می‌رود.

بازار مونو اتیلن گلیکول آسیا در حال حاضر با وجود محدودیت در عرضه و کاهش تقاضا، در حالت تعادل به سر می‌برد. به گزارشی یکی از منابع بازار، براورد می‌شود موجودی انبارهای مونو اتیلن گلیکول در شرق چین حدوداً 600 هزار تن باشد که از میزانِ معمولِ 900 هزار تن بسیار پایین‌تر است، اما تقاضا برای مونو اتیلن گلیکول در بازار نقدی تحت تاثیر کاهش تقاضای پلی استر صنایع پایین‌دستی، دچار محدودیت شده است.

در بازار اتیلن آسیا، انتظار می‌رود به علت فراوانی محموله‌های ماه اکتبر و نوامبر، رویکرد به بازار همچنان ضعیف بماند. گزارش شده است محموله‌های صادراتی از آمریکا و خاورمیانه در مسیر چین و جنوب‌شرق آسیا باشند و نیز گزارش شده تولیدکنندگان بزرگ در منطقه نیز محموله‌های خود را به بازارهای شمال شرق آسیا عرضه می‌کنند که این مسئله موجب کاهش یافتن قیمت‌ها در بازار نقدی می‌شود.

در سمت تقاضای بازار نیز باید گفت روز دوشنبه تقاضای خرید اتیلن در در شمال‌ شرق آسیا به دلیل تعطیلات یک‌هفته‌ای روز ملی در چین (اول تا هفتم اُکتبر) همچنان پایین ماند. با وجود این، بنا بر گزارش منابع مختلف، ممکن است پس از تعطیلات و به علت احیای فعالیت‌ها برای انبارسازی محصولات، تقاضا برای این محصول افزایش یابد.
۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۸
پتروتحلیل |