صفر تا صد انتخابات پارلمان بخش خصوصی

یازدهم اسفندماه، انتخابات نهمین دوره اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور برگزار می شود؛ رویدادی که در آن فعالان اقتصادی، وکیلان خود را برای حضور در پارلمان بخش خصوصی انتخاب می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس، «اتاق بازرگانی» نهادی ریشه دار در اقتصاد کشور است که با 34 اتاق در همه استان ها و برخی شهرستان ها، وظایفی از جمله ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاه های اجرایی، کوشش برای شناسایی بازار کالاهای صادراتی کشور و تشویق و ترغیب سرمایه گذاری داخلی در امور تولید را به عهده دارد.
اعضای این اتاق های استانی و شهرستانی، در انتخاباتی با مشارکت فعالان اقتصادی انتخاب می شوند و سپس، نمایندگان این اتاق ها راهی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می شود؛ اتاقی که فعالان اقتصادی از آن به عنوان پارلمان بخش خصوصی یاد می کنند.
در این میان، اتاق بازرگانی تهران جایگاهی ویژه دارد؛ به زعم فعالان بخش خصوصی، این اتاق عمری 134 ساله دارد؛ اتاق بازرگانی تهران در معرفی خود آورده است: «سال 1263 مجلس «وکلای تجار» به عنوان اولین نهاد حامی تجار ایران شکل گرفت. این نهاد بعدها به اتاق بازرگانی تغییر نام داد. مورخان تاریخ اقتصاد ایران اعتقاد دارند، پایه تمامی فعالیت‌های صنفی و تخصصی بخش بازرگانی کشور از همین نهاد شکل گرفته است».
در پایگاه اطلاع رسانی اتاق تهران آمده است: «این نهاد مدرن اقتصادی توسط حاج محمد حسین امین الضرب بنیان گذاری شد و تا سال 1305 نیز با همین نام به کار ادامه می‌داد. در 16 مهرماه همین سال، این نهاد به «اتاق تجارت تهران» تغییر نام داد و برای نخستین بار در فهرست تشکل های وزارت بازرگانی به ثبت رسید».
تعداد اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، 60 نفر است که 20 تن از آنها توسط دولت و 40 تن در انتخاباتی که هر چهار سال یکبار برگزار می شود، توسط افرادی که کارت بازرگانی یا کارت عضویت دارند، انتخاب می شوند.
40 منتخب فعالان اقتصادی در چهار گروه بازرگانی (16 نفر)، صنعت (14 نفر)، معدن (6 نفر) و کشاورزی (4 نفر) در اتاق تهران فعالیت می کنند؛ همین تقسیم بندی در انتخابات نیز در نظر گرفته می شود؛ به عبارتی دیگر، هر فرد برای یک بخش نامزد می شود و شرکت کنندگان در انتخابات برای بخش بازرگانی فقط می توانند به 16 نفری که در این بخش نامزد شده اند رای بدهند.
انتخابات نهمین دوره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ساعت هشت تا 18 روز شنبه (یازدهم اسفندماه) در هتل لاله تهران برگزار و شمارش آرا بلافاصله پس از پایان رای گیری انجام می شود. همچنین نتایج انتخابات روز بعد (12 اسفندماه) اعلام می شود.
نامزدهای انتخابات اتاق های بازرگانی، همچون انتخابات های سیاسی مجلس و شورای شهر سعی می کنند با تشکیل ائتلاف هایی با همفکران خود، امکان پیروزی خود را افزایش دهند؛ در این ارتباط، تا روز گذشته دو ائتلاف «ائتلاف برای فردا» و «پیشگامان تحول» فهرست خود را منتشر کرده بودند و دیروز، ائتلاف سومی با عنوان «تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی» فهرست خود را منتشر کرد.
«ائتلاف برای فردا» گروهی از فعالان اقتصادی هستند که هم اکنون بیشترین سهم را در کرسی های اتاق بازرگانی تهران به عهده دارند؛ در این فهرست، نام افرادی چون «مسعود خوانساری»، «محمدرضا انصاری»، «عباس آرگون»،«محمد لاهوتی» و «علا میرمحمدصادقی» حضور دارند.
امسال چند غایب در فهرست ائتلاف برای فردایی ها وجود دارد که از مهمترین چهره ها می توان به «پدرام سلطانی»، «محسن خلیلی‌عراقی» و «مهدی پورقاضی» اشاره کرد.
پس از «ائتلاف برای فردا»، «پیشگامان تحول» فهرست خود را منتشر کرد؛ «سید حمید حسینی»، «مجیدرضا حریری»، «محسن مهرعلیزاده» و «اسداله عسگراولادی» از چهره های سرشناس این ائتلاف به شمار می رود.
تا دیروز پیش، جای برخی نامزدهای مطرح انتخابات اتاق بازرگانی تهران در فهرست های منتشر شده خالی بود؛ افرادی همچون «یحیی آل اسحاق»، «علی نبی خاموشی»، «محمد مهدی راسخ» و «عوض محمدپارسا».
دیروز فهرست ائتلاف سوم با عنوان «تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی» با حضور این افراد منتشر شد

** نامزدهای جریان «ائتلاف برای فردا»
براساس این گزارش فهرست نامزدهای «ائتلاف برای فردا» در بخش بازرگانی، «مسعود خوانساری»، «محمدرضا انصاری»، «عباس آرگون»، «شهاب جوانمردی»، «رضی حاجی میری»، «مجید حسینی نژاد»، «ناصر ریاحی»، «مهدی شریفی نیک نفس»، «مجید صدری»، «محمدرضا طلایی»، «مهرداد عباد»، «محمد مهدی فنایی»، «افشین کلاهی«، «محمد لاهوتی» و «فاطمه مقیمی» است.
همچنین در حوزه صنعت، «محمد اتابک»، «حسن احمدیان»، «رضا پدیدار»، «هاله حامدی فر»، «حسن دیده ور»، «محمد رضا زهره وندی»، «حمیدرضا صالحی»، «فرزین فردیس»، «عباسعلی قصایی»، «علیرضا کلاهی»، «محمود نجفی عرب»، «محمد رضا نجفی منش»، «علی نقیب» و «هرویک یاری جانیان» نامزد شده اند.
«علا میرمحمدصادقی»، «محمدرضا بهرامن»، «سجاد غرقی» و «فریال مستوفی» در بخش معدن و «کاوه زوگران»، «علی تقوی فر»، «احمد صادقیان»، «احمد فرشچیان»، «حسن فروزانفرد» و «مهدی معصوی» در حوزه کشاورزی در این انتخابات شرکت کرده اند.

** نامزدهای ائتلاف «پیشگامان تحول»
پس از «ائتلاف برای فردا»، «پیشگامان تحول» فهرست خود را منتشر کرد؛ در این فهرست «سید حمید حسینی»، «مجیدرضا حریری»، «محمدرضا بهزادیان»، «همایون اسدی لنگرودی»، «ژیلا انوری»، «یوسف باپیری»، «سیدرضا صالح»، «علیرضا عباسی»، «جمشید عدالتیان شهریاری»، «اکبر کلانترنیستانکی»، «فرید کوروس»، «اصغر مظاهری»، «سید مجتبی معظمی»، «امیر منصوری» و «هادی مورخ» برای بخش بازرگانی نامزد شده اند.
همچنین در حوزه صنعت «محسن مهرعلیزاده»، «حسین نیکخواه ابیانه»، «فرامرز اختراعی»، «سید علیرضا ایوبی»، «سید صدراله پرهیزکار»، «محمد حسین پیروزی»، «سید محمد جلالی پروین»، «مهدی حاجی بابا»، «علیرضا شمس فرد»، «میثم صنیعی فر»، «جواد قربانی»، «رحمت الله قیصری» و «مجید کریمی» در این فهرست حضور دارند.
«اسداله عسگراولادی»، «جهانبش نورابی»، «احمد آقا ترک نژاد»، «بابک سالاری»، «سیدرضا نورانی» و «زهرا نقوی» در حوزه کشاورزی و «محسن حاجی بابا»، «سید علی ابوئی مهریزی» و «ابراهیم خانیکی» در حوزه معدن شرکت کرده اند.
البته در فهرست ابتدایی، نام هایی چون «مصطفی مالکی تهرانی»، «سید محسن صفایی» و «قدیر قیافه» در این فهرست بود که در فهرستی که اخیرا منتشر شده، نام ایشان حذف شده است.

** نامزدهای جریان «تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی»
پس از آنکه دو جریان اصلی لیست افراد خود را منتشر کردند، همچنان خبری از حضور افراد با سابقه ای همچون «یحیی آل اسحاق» و «علی نبی خاموشی» در این فهرست ها نبود. اما سرانجام روز دوشنبه ائتلاف سومی با عنوان «تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی» منتشر شد.
در این فهرست «یحیی آل اسحاق»، «مسعود دانشمند»، «حمیدرضا سیفی»، «عبدالرضا رضایی هنجنی»، «ساقی باقری نیا»، «ویدا سینا»، «مریم سلطانی»، «نازنین فلاحتی»، «سیداحمد مقیمی»، «سید ضیاء الدین خرمشاهی»، «ایرج طهرانی زاده جبه»، «پرویز حسابی»، «سعدالله بهمنش نیا»، «پیمان دفتری»، «مرجان آقاجان زاده هوشیار» و «مهوش نیک پور نزهتی» به عنوان نامزدهای بازرگانی معرفی شدند.
همچنین «سید علی نقی سید خاموشی»، «محمد مهدی راسخ»، «محمد احمدی»، «محمدرضا کمپانی»، «ایرج رهبر»، «سعید مهذب ترابی»، «محسن صفایی»، «علیمردان شیبانی»، «غلامرضا امیر شقاقی»، «کیوان ارجمند حسابی»، «مهدی نجار دیسفانی»، «رویا دهقانی کهنگی»، «نازیلا نورفردی» و «فاطمه شعبانی» نامزدهای بخش صنعت در ائتلاف «تشکل ها و کارآفرینان اقتصاد ملی» حضور دارند.
این جریان در حوزه کشاورزی «عوض محمدپارسا»، «ایرج حسابی»، «روشنعلی یکتای قرابایی»، «سید جلال الدین مقصودی»، «محمدعلی رضائی کمال آباد» و «سعید مقیسه» را به عنوان نامزد منتخب و در بخش معدن «سید موسی آقایی لنگرانی» تنها نامزد این گروه انتخاب شدند.

** جامعه آماری رأی دهندگان
داده‌های واحد فناوری اطلاعات اتاق تهران نشان می‌دهد، تعداد ۱۵ هزار و ۱۳۵ عضو اتاق تهران حائز شرایط رای دادن در نهمین دوره انتخابات هیات نمایندگان هستند که ۱۲ هزار ۳۴۶ نفر دارای کارت بازرگانی و ۲ هزار ۷۸۹ نفر نیز دارای کارت عضویت هستند.
از تعداد کل دارندگان کارت بازرگانی مجاز برای حضور در انتخابات هفته آینده، ۱۰ هزار و ۶۹۱ نفر دارای کارت بازرگانی حقوقی و یک هزار و ۶۵۵ نیز دارای کارت بازرگانی حقیقی هستند.
از تعداد کل ۲ هزار و ۷۸۹ کارت‌ عضویت مجاز به رای دادن در انتخابات، ۲ هزار و ۳۵۰ کارت متعلق به اشخاص حقوقی و تنها ۴۳۹ کارت متعلق به اشخاص حقیقی است.
براساس آیین‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، دارندگان کارت‌های بازرگانی حقوقی و حقیقی و کارت عضویت حقوقی با حداقل یک سال سابقه و اعتبار، در این دوره اجازه حضور در انتخابات را خواهند داشت.
همچنین کارت‌های عضویت حقیقی با سابقه حداقل ۱۸ ماه و شرط اعتبار در روز انتخابات می‌توانند رای بدهند.
گزارش: فرزانه سلامت بخش
۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۴۵
ایرنا |