راهکارهای بهینه‌سازی صادرات

چرا صادرات فراورده‌های نفتی، برگه برنده ایران در روزهای تحریم است؟

چرا صادرات فراورده‌های نفتی، برگه برنده ایران در روزهای تحریم است؟

یکی از چالش های اساسی دولت در ماه‌های اخیر، کاهش فروش نفت به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا است. اما کارشناسان معتقدند فرآورده‌های نفتی می‌توانند علاوه بر اینکه از ارزش افزوده بالاتری نسبت به نفت خام برخوردارند، تحریم پذیری کمتری نیز نسبت به نفت خام دارند.
در این باره قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر ایالات متحده بر تحریم صادرات نفت خام ایران تمرکز کرده است و از آنجاکه تعداد پالایشگاه‌های خریدار نفت ایران، بسیار محدود و مشخص هستند، تحریم کردن نفت خام امری ساده و آسان برای آمریکا است.
وی در ادامه افزود: باید توجه داشته باشیم که مشتریان وخریداران محصولات وفرآورد‌های نفتی و پتروشیمی ایران، بسیار بیشتر و متنوع تر از خریدارن نفت خام هستند. از این رو آمریکا نمی تواند تمام آن ها شناسایی کرده و عملا تحریم محصولات پتروشیمی ایران امکان پذیر نیست. لذا در شرایط فعلی و باتوجه به تحریم های آمریکا، صادرات فرآورده‌های نفتی می‌تواند بعنوان گزینه مناسب تا حد زیادی جایگزین صادرات نفت خام شود.
قره‌خانی همچنین با اشاره به نیاز کشورها به فرآورده های نفتی گفت: همه کشورها به بنزین، مازوت وخوراک صنایع پایین دستی پتروشیمی احتیاج دارند. از این رو باید نیاز جهانی به محصولات پتروشیمی را برای خود فرصت مغتنمی بدانیم.
این نماینده مجلس تاکید کرد که ما به سبب قانونی برای صادرات فرآورده های نفتی، خلاءی نداریم اما باید اختیارات خاصی را به مدیران صنایع پتروشیمی بدهیم تا دستشان در صادرات باز شود.اما به دو شرط این اختیارات باید به مدیران وصادرکنندگان داده شود.
نخست اینکه، در امر صادرات دقت داشته باشند که قیمت های پرت و نامتناسب به مشتریان خارجی داده نشود و تخفیف های داده شده به حدی نباشد که دیگر رقبای ایرانی از میدان به در شوند.
مورد دوم اینکه سعی کنند در معاملات با کشورها ومشتریان جدید، قراردادهای بلندمدت ولانگ ترم ببندند و تنها به صادرات یک پارت محصول نیاندیشند.
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۲۹