تولید نفت عربستان به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت

عربستان برای پر کردن ذخایر نفت خود پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو، تولید نفت خود را در اکتبر تا ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یکی از منابع صنعتی عربستان اعلام کرد که این کشور تولید نفت خود را در ماه اکتبر تا 10.3 میلیون بشکه در روز افزایش داده ولی عرضه نفت آن به بازار هنوز هم کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک است.

عربستان سعودی به اوپک گزارش داد که تولید نفت آن در سپتامبر پس از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو 660 هزار بشکه در روز نسبت به ماه اوت کاهش یافته و به 9.13 میلیون بشکه در روز رسیده است.

این منبع صنعتی گفت عرضه نفت عربستان به بازار در ماه اکتبر 9.890 میلیون بشکه در روز بود. وی اضافه کرد که 400 هزار بشکه در روز بین تولید و عرضه این کشور اختلاف وجود دارد که به ذخایر آن اضافه شده است.

« آرامکوی عربستان در حال احیای ذخایر خود است چون مجبور شد در سپتامبر 2019 پس از حمله به تاسیسات نفتی اش که در تاریخ این صنعت بی‌سابقه بود، از این ذخایر برای عرضه نفت به مشتریانش استفاده کند».

حمله های چهاردهم سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان نیمی از تولید نفت این کشور را که معادل 5 درصد عرضه جهانی نفت بود، از بین برد و قیمت نفت را افزایش داد.

ولی عربستان به سرعت تولید نفت خود را به زمان قبل از حمله ها بازگرداند و میزان صادرات نفت آن به خاطر برداشت مقادیر زیادی نفت از ذخایرش تقریباً بدون تغییر ماند.

سهمیه تولید نفت عربستان طبق قرارداد کاهش تولید اوپک 10.3 میلیون بشکه در روز است ولی ریاض در اکثر روزهای 2019 کمتر از این مقدار تولید کرده تا از قیمت نفت حمایت کند و جلوی عرضه اضافی نفت به بازار را بگیرد.

اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و متحدان آن طی ائتلافی موسوم به اوپک+ در دسامبر دیدار می کنند تا در مورد سیاست تولید در 2020 تصمیم‌گیری کنند.
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵