خروج 3 محصول پتروشیمی از لیست سیاه

خروج 3 محصول پتروشیمی از لیست سیاه
رئیس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مذاکره با کارگروه تخصصی پتروشیمی برای آزادسازی صادرات 3 محصول پتروشیمی پلی‌اتیلن ترفلات، پی.وی.آر و اتانول آمین و خروج این فرآورده‌ها از لیست ممنوع صادرات‌ها خبر داد.
به گزارش پانا نیوز، محمد زیار درباره خروج محصولات جدید پتروشیمی از لیست ممنوع صادرات‌های دولت، گفت: سیاست های دولت و کارگروه تخصصی پتروشیمی در چند هفته گذشته تا حدودی التهابات و نوسان های قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری در بازار را مدیریت و کنترل کرده است.

رئیس دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون یک ثبات نسبی قیمت در بازار محصولات پتروشیمی حکم فرما شده است، تصریح کرد: در حال حاضر برخی از محصولات پتروشیمی که در لیست ممنوع صادرات دولت قرار گرفته دارای تولیدی بیش از مضارف داخلی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تولید برخی از این محصولات بیش از تقاضاهای داخلی است، بیان کرد: بر این اساس مذاکراتی از سوی مجموعه وزارت نفت و شرکت میل صنایع پتروشیمی با کارگروه پتروشیمی برای خروج نام این محصولات از لیست ممنوع صادرات ها انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر پلی اتیلن ترفلات، پی.وی.آر و اتانول آمین سه محصولی هستند که احتمال خروج آنها از لیست ممنوع صادرات وجود دارد، تاکید کرد: پس از عضره این محصولات در بورس چنانچه تقاضایی برای این محصولات وجود نداشته باشد امکان صادرات آنها فراهم می شود.

زیار از ارسال نامه یا توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی به کارگروه تخصصی پتروشیمی برای خروج این سه محصول پتروشیمیایی خبر داد و افزود: در صورت موافقت اعضای این کارگروه صادرات این محصولات آزاد می‌شود.

به گزارش مهر، براساس تصمیم چند هفته پیش دولت، صادرات 52 قلم کالا ممنوع شد. در بین لیست کالاهای ممنوع صادرات نام چندین محصول پتروشیمی همچون استایرن مونومر، پلی اتیلن، پلی پروپیلین، پلی اتیلن ترفتالات، پی.وی.سی، پلی استایرن، اکریلونیتریل بوتادین استایرن، کریستال ملامین، سود کاستیک، اسید سولفوریک، LAB و بنزن و محصولات پلیمری هم به چشم می خورد.

با این وجود مذاکرات متعددی بین رستم قاسمی وزیر نفت و مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت برای خروج تعدادی از محصولات پتروشیمی از لیست ممنوعه‌ها انجام شد که در نخستین توافق، صادرات 7 محصول پتروشیمی سودکاستیک، بنزن، استایرن منومر، گریدهای PVC، کریستال ملامین، LAV و پلی اتیلن آزاد شد.

بر این اساس محصولاتی همچون جوش شیرین، کربنات سدیم، پلی پروپیلن، پلی اتیلن ترفلات، ABS، پلی استایرن، DOP، SPR، PBR، ویل استات منومر، اتانول آمین ها و ضایعات پلیمری کماکان در لیست ممنوعه ها قرار دارند.

از سوی دیگر با توافق وزیر نفت و صنعت، به شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجوزی داده شده تا آن دسته از مجتمع‌های پتروشیمی که بازپرداخت تعهدات ارزی، تامین قطعات یدکی و کاتالیست‌های خارجی آنها از محل صادرات محصول پتروشیمی و تأمین اقلام و تجهیزات خارجی انجام می شود به صادرات محصولات خود ادامه دهند.

۱۲ آذر ۱۳۹۱ ۰۰:۵۶