مصوبه پرداخت ارز به صنایع بزرگ در مرکز مبادلات/تنزیل ال‌سی ریالی از ماه آینده

مصوبه پرداخت ارز به صنایع بزرگ در مرکز مبادلات/تنزیل ال‌سی ریالی از ماه آینده
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تنزیل مجدد ال‌سی ریالی برای بخش خصوصی و ارائه ارزهای بزرگ به صنایع بزرگ از طریق مرکز مبادلات ارزی خبر داد.
 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید مسعود موحدی امروز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش فارس در مورد تنزیل LC (اعتبار اسناد) ریالی برای بخش خصوصی گفت: بحث تنزیل مجدد LC ریالی برای واحدهای صنعتی پیگیری شد و بخشنامه مربوط به آن نیز تدوین شده است.

وی ادامه داد: طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی، بخشنامه مربوط به تنزیل LC ریالی طی هفته جاری ابلاغ و این بخشنامه تا یک ماه آینده اجرایی می‌شود.

* تعرفه واردات سال آینده هم نصف خواهد بود

موحدی در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر اینکه گفته می‌شود با وجود نصف شدن تعرفه واردات کالا، سال آینده تعرفه‌ها به حالت عادی بر می‌گردد و در عین حال دلار 2500 تومانی مبنای گمرک خواهد بود، در این صورت تعرفه واردات کالا رقم بالایی را شامل می‌شود، گفت: بحث‌های مطرح شده در این مورد را تکذیب می‌کنیم و تصمیمی مبنی بر این مسئله گرفته نشده است.

وی ادامه داد: سیاست‌هایی که در مسائل ارزی، واردات، صادرات و مدیریت بازار اتخاذ می‌شود سیاست‌های پایدار و با ثباتی خواهد بود و قرار نیست تغییری در آنها اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه سال آینده نیز کاهش‌های صورت گرفته در مورد تعرفه واردات مد نظر خواهد بود، اظهار داشت: قرار بر این است که تعرفه‌های نصف شده در سال 92 نیز ادامه داشته باشد، مگر اینکه تغییری در شرایط ارزی کشور اتفاق بیفتد.

قائم مقام وزیر صنعت با تأکید بر اینکه تغییری در سیاست‌‌های ارزی دولت صورت نمی‌گیرد، گفت: این سیاست‌ها متناسب با شرایط کشور اتخاذ شده و تنها در صورتی تغییر خواهد داشت که شرایط تغییر کند و دولت به این جمع‌بندی برسد که تغییرات در چارچوب شرایط جدید اعمال شود.

وی افزود: تغییراتی که از این به بعد در سیاست‌های ارزی کشور اتفاق می‌افتد، تغییرات عادی خواهد بود.

* مصوبه کارگروه ارزی برای عرضه ارزهای بزرگ به صنایع بزرگ

موحدی در پاسخ به سوال دیگر فارس در مورد تأمین نیاز ارزی واحدهای بزرگ صنعتی تصریح کرد: طی هفته جاری در کارگروه ارزی دولت تصمیمی برای عرضه ارزهای بزرگ به صنایع بزرگ اتخاذ شد که بر این اساس، ارز مورد نیاز واحدهای صنعتی بزرگ از طریق مرکز مبادلات تأمین خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی تولید‌کنندگان بزرگ در کشور وجود دارند که نیازهای بالایی به ارز دارند که در این مورد برای تأمین ارز مورد نیاز آنها از طریق مرکز مبادلات تصمیم‌گیری شد.

* در مورد نرخ دلار در بودجه اظهار نظر نمی‌کنیم

وی در مورد سؤال دیگر فارس که پرسید بحث‌هایی مبنی بر دلار 1800 تومانی در بودجه 92 مطرح است، پیشنهاد وزارت صنعت در این مورد چیست؟ گفت: ما پیشنهادهایمان را در این مورد ارائه کرده‌ایم، اما چون هنوز بحث‌ها به نتیجه نهایی نرسیده است، در این مورد اظهار نظر نمی‌کنیم، تا افرادی که اقتصاد کلان کشور را مدیریت می‌کنند، در این مورد بحث و تصمیم‌گیری کنند.

*دولت علاقه‌مند ارز تک نرخی

موحدی در مورد تصمیمات دولت برای تنظیم بازار ارز کشور نیز گفت: دولت علاقمند به ارز تک نرخی است، اما محدودیت‌های موجود، بر شرایط تأثیرگذار بوده و باعث شده که از ارز تک نرخی خارج شویم.

موحدی تأکید کرد: در حال حاضر شرایط بازار به سمتی حرکت می‌کند که نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد به یکدیگر نزدیک شود و سیاست‌های جدیدی نیز برای افزایش عرضه ارز در مرکز مبادلات پیش‌بینی شده است.

* شناسایی دو گروه واردکننده متخلف ارزی

قائم مقام وزیر صنعت در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه تخلفات ارزی، گفت: با توجه به اطلاعاتی که در پرتال ارزی وجود دارد، واردکنندگان کالا با ارز مرجع به 5 دسته تقسیم شدند و یا 3 گروه آنها به تعهدات خود عمل کرده‌اند که کالای وارد شده را به بخش تولید ارائه داده‌اند و یا کالا را متناسب با نرخ ارز مرجع به بازار عرضه کرده‌اند.

وی افزود: تخلفاتی نیز در این بخش‌ها مشاهده شده که با آنها برخورد می‌شود.

* اختلاف 20 میلیارد دلاری واردات و صادرات برای خروج از اتکا به نفت

وی در مورد الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی نیز گفت: این موضوع پیگیری می‌شود، اما مسئولان سازمان تجارت جهانی تحت‌الشعاع مسائل سیاسی قرار گرفته‌اند و این موضوع وقفه‌هایی را در کار ما ایجاد کرده است که امیدواریم برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به صادرات صنعتی 43.86 میلیارد دلاری سال گذشته با احتساب میعانات گازی، گفت: واردات در سال گذشته حدود 60 میلیارد دلار بود که اگر 10 میلیارد دلار از این رقم کم شود و در مقابل 10 میلیارد دلار به صادرات اضافه شود، می‌توانیم برای واردات تنها از ارز صادراتی استفاده کنیم و اتکائی به ارز حاصل از فروش ارز نخواهیم داشت.

موحدی با اشاره به صادرات صنعتی 28 میلیارد دلاری در 8 ماه امسال با احتساب میعانات گازی و مواد پتروشیمی، گفت: این صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.9 درصد کاهش داشته که دلیل اصلی آن مشکلات موجود در صادرات میعانات گازی و مواد پتروشیمی بوده است.

وی با بیان اینکه در این مدت واردات نیز حدود 5.8 درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: در 8 ماهه امسال صادرات کالاهای صنعتی از رشد 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده به طوری که میزان صادرات از رقم 6 میلیارد و 700 میلیون دلار در 8 ماه سال گذشته به 9 میلیارد و 400 میلیون دلار در 8 ماه امسال رسیده است.

* ثبت سفارش اولویت 10 ممنوع است

موحدی در ادامه با اشاره به ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالاهای مشمول اولویت 10 گفت: این تصمیم به منظور مدیریت بازار ارز اتخاذ شده، ولی به معنی آن نیست که واردات این کالاها ممنوع شده باشد.

وی از تخصیص 3 میلیارد دلار به بخش تولید از طریق مرکز مبادلات ارزی طی دو ماه اخیر خبر داد و گفت: این مرکز مرجع تعیین قیمت‌ها در بورس کالا و گمرک شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر موجودی کالاهای اساسی در کشور در وضعیت خوبی قرار دارد، گفت: در برخی کالاها مانند مرغ در ماه‌های پایانی سال نیز صادرات خواهیم داشت.

۱۹ آذر ۱۳۹۱ ۱۵:۰۰