چه‌کسانی اطلاعات نفت ایران را می‌فروشند؟//وزارت نفت: دلالان نفتی را نمی‌شناسیم

چه‌کسانی اطلاعات نفت ایران را می‌فروشند؟//وزارت نفت: دلالان نفتی را نمی‌شناسیم
مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به افزایش فعالیت دلالان و واسطه‌ها برای فروش دکل‌های غیر استاندارد و گران قیمت حفاری به پیمانکاران صنعت نفت ایران، اعلام کرد: برخی از دلالان زخم خورده اطلاعات نفتی ایران را به اتحادیه اروپا ارائه می‌کنند.

به گزارش پانا نیوز، هدایت الله خادمی با اشاره به افزایش فعالیت دلالان و واسطه ها در بازار دکل های حفاری ایران، گفت: شرکت حفاری شمال بدون مذاکره با دلالان به طور مستقیم اقدام به تامین دکل های مورد نیاز حفاری می کند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اعلام اینکه امسال نخستین دکل دریایی ملکی ایران با هزینه 143 میلیون دلار در صنعت نفت کشور مشغول به کار شده است، تصریح کرد: بر این اساس به زودی دومین دستگاه جک آپ دریایی ایران با هزینه 142 میلیون دلار وارد آبهای خلیج فارس می شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه قیمت جک آپ دریایی دوم خریداری شده حتی یک میلیون دلار کمتر از جک آپ اول است، اظهار داشت: این در حالی است که دلالان و واسطه ها سعی می کنند قیمت این جک آپ دریایی را حتی تا مرز 200 میلیون دلار افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه اما شرکت حفاری شمال برای خرید و یا ساخت دکل با سازندگان داخلی و خارجی به طور مستقیم مذاکره می کند، بیان کرد: علاوه بر اینکه با توجه به ضرورت وحدت ملی آمادگی خود را برای ارائه تجربیات به تمامی شرکت‌های مورد تایید شرکت ملی نفت ایران برای خرید دکل حفاری اعلام می کنیم.

خادمی با بیان اینکه از رشد شرکت های خصوصی و خصوصی سازی در صنعت حفاری ایران استقبال می کنیم، تبیین کرد: در شرایط فعلی حتی برای راهبری و ارائه خدمات حفاری به چند شرکت پیمانکاری خصوصی مذاکراتی را آغاز کرده ایم.

به گفته مدیر عامل شرکت حفاری شمال اخیرا مشاهده می شود برخی از دلالان زخم خورده بازار دکل‌های حفاری، اطلاعات نفتی کشور را به برخی از کشورهای غربی و اتحادیه اروپا عرضه می کنند.

به گزارش مهر، در حال حاضر با اجرای همزمان چندین طرح بزرگ مشترک و غیر مشترک در بخش بالادستی صنعت نفت همچون فازهای مختلف پارس جنوبی، طرح توسعه لاوان، هنگام، فروزان، اسفندیار، فرزاد ای، فاز سوم دارخوین، آذر، آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی و یادآوران هزینه خرید و یا اجاره دکل به میزان قابل توجه ای افزایش یافته است.

خبرگزاری مهر تیر ماه سالجاری با انتشار گزارشی، اعلام کرده بود: برای خرید یک دستگاه دکل حفاری با توان 2000 اسب بخار در بازار چین و سنگاپور تا 2 سال قبل حدود 150 میلیون دلار پرداخت می شد، اظاما در شرایط فعلی هزینه خرید همین دکل از سازندگان چینی به 270 تا 280 میلیون دلار افزایش یافته است.

بر این اساس برخی از دلالان و واسطه‌ها که پیشتر در نقل و انتقال بازیکنان فوتبال فعالیت می‌کردند، به بازار خرید و فروش دکل‌های دسته دوم برای پیمانکاران ایرانی روی آورده اند، فعالیت همین واسطه‌ها و دلالان به افزایش چند برابری هزینه خرید یک دکل دریایی منجر شده است.

با وجود افزایش تحریم‌ها اما این محدودیت‌ها تاکنون در افزایش هزینه خرید دکل حفاری توسط پیمانکاران ایرانی تاثیری نداشته است، اما فعالیت این واسطه‌ها به شدت منجر به بالارفتن قیمت دکل حفاری دریایی و خشکی به ویزه در بازار چین و جنوب شرق آسیا شده است.

وزارت نفت: دلالان نفتی را نمی‌شناسیم

معاونان وزارت نفت با ابراز بی اطلاعی از افزایش فعالیت‌های دلالی و واسطه‌ای تامین کالا در سطح صنعت نفت، اعلام می کنند: تمامی شرکت‌های متخلف در لیست سیاه مجموعه وزارت نفت قرار گرفته و با این دسته از شرکت‌ها قطع همکاری می‌شود.
حمدالله محمدنژاد امروز در گفتگو با مهر با اظهار بی اطلاعی از فعالیت برخی از باندهای دلالی و واسطه گری برای خرید و فروش کالا و تجهیزات در سطح صنایع نفت و گاز کشور، گفت: تمامی شرکت‌ها و پیمانکاران صنعت نفت موظف هستند که به طور مستقیم با سازندگان و تولیدکنندگان واقعی کالا قرارداد ساخت و خرید امضا کنند.

معاون مهندسی و ساخت داخل وزیر نفت در پاسخ به این پرسش مهر مبنی بر نحوه برخورد وزارت نفت با شرکت‌ها و پیمانکاران متخلف، تصریح کرد: با امضای قرارداد مستقیم با سازندگان واقعی قطعا دست دلالان و افراد سودجو قطع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اما اگر شرکتی تخلف کند قطعا در لیست سیاه وزارت نفت قرار می گیرد، اظهار داشت: قطعا با این دسته از شرکتهای متخلف هیچ گونه همکاری انجام نخواهد شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در صورت محرز شدن تخلفات پرونده حقوقی آن تشکیل خواهد شد، تاکید کرد: در نهایت وزارت نفت این پرونده‌های حقوقی را برای بررسی بیشتر به قوه قضائیه و سایر مراکز بازرسی و نظارتی ارسال خواهد کرد.


سندیکاها جلو بیایند، دلالان حذف می‌شوند

محمدرضا مقدم معاون پژوهش و فنآوری وزیر نفت هم در گفتگو با مهر با اظهار بی اطلاعی از فعالیت برخی از دلالان و به ویژه واسطه‌های خرید و فروش دکل‌های حفاری از چین، توضیح داد: هم اکنون سند راهبردی به منظور دستیابی به دانش فنی و تولید ملی دکل های حفاری خشکی در دستور کار وزارت نفت قرار دارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه قرار است این دکل بومی ثبت بین‌المللی شود، تبیین کرد: اما اگر فعالیت‌های واسطه ای لطمه ای به پروژه ملی وارد کند، قطعا برخورد خواهد شد.

معاون وزیر نفت همچنین یکی از راهکارهای کاهش فعالیت‌های واسطه ای وزارت نفت را امضای قرارداد مستقیم با سندیکا و انجمن‌های تخصصی ساخت داخل تجهیزات نفت عنوان کرد و افزود: با مشارکت سازندگان و مراکز علمی امکان ساخت تجهیزات پرمصرفی همچون پمپ، توربین، دکل حفاری، کاتالیست، اقلام یدکی و برخی از مواد افزودنی شیمیایی فراهم می‌شود.

هدایت الله مدیرعامل شرکت حفاری شمال روز گذشته در گفتگو با مهر با اشاره به افزایش فعالیت دلالان و واسطه‌ها برای فروش دکل‌های غیر استاندارد و گران قیمت حفاری به پیمانکاران صنعت نفت ایران، گفته بود: برخی از دلالان زخم خورده اطلاعات نفتی ایران را به اتحادیه اروپا ارائه می‌کنند.


جزئیات طرح جدید شناسایی سازندگان واقعی نفتی

به گزارش مهر، در حال حاضر فاز مقدماتی سامانه الکترونیکی خرید کالاهای صنعت نفت راه اندازی شده که سه بخش اصلی سامانه الکترونیکی تامین کالا، ایران‌ کد و صدور گواهی الکترونیکی برای کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از زیر پروژه‌های این طرح عظیم صنعت نفت به شمار می روند.

راه اندازی این سامانه الکترونیکی به ویژه در شرایط فعلی که تحریم‌ها شدت گرفته، دارای مزیت‌های متعدد اقتصادی بوده که کاهش هزینه‌ انبارداری، صرفه‌جویی در خرید کالا و تجهیزات، کاهش سفارش خارجی ساخت و تولید کالاهای نفتی و افزایش سهم صنعتگران و سازندگان داخلی از مهمترین مزیت‌های این طرح الکترونیکی است.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت راه‌اندازی سامانه الکترونیکی خرید کالاهای صنعت نفت در ایجاد فضای رقابتی بین سازندگان داخلی تاثیر گذار است، از سوی دیگر با فعال سازی تمامی فازهای این سامانه یک بانک اطلاعاتی گسترده درباره نحوه تولیدات داخلی و نیازهای کالایی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد می شود.

یکپارچه‌سازی و تلفیق اطلاعات در قالب سامانه الکترونیکی خرید کالاهای صنعت نفت به عنوان یکی از راهکارهای شناسایی ظرفیت‌های خالی سازندگان و صنعتگران داخلی بوده ضمن آنکه کاهش خرید خارجی کالا و اتکا به سازندگان داخلی را هم می توان از دیگر دستاوردهای این پروژه الکترونیکی در سطح صنعت نفت برشمرد.

با ایجاد یک بانک اطلاعاتی گسترده کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و طبقه بندی و دسته بندی تمامی کالاها شامل پمپ، توربین، کمپرسور، تجهیزات دوار و ابزار دقیق توجیه اقتصادی ساخت داخل و یا سفارش خارجی این کالاها تعیین می شود.


۲۰ آذر ۱۳۹۱ ۲۱:۳۹