جمهوری آذربایجان استخراج گاز در دریای خزر را افزایش داد

جمهوری آذربایجان استخراج گاز در دریای خزر را افزایش داد
جمهوری آذربایجان در ۹ ماه سال جاری میلادی ۱۳.۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از میدان «شاه دنیز» در دریای خزر استخراج کرده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته میلادی، ۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.
به گزارش ایران‌پترونت از دفتر نمایندگی شرکت «بریتیش پترولیوم» ( بی .پی ) در جمهوری آذربایجان پیمانکار توسعه میدان گازی شاه دنیز، در ۹ ماه سال جاری میلادی همچنین ۲.۷ میلیون تن میعانات گازی (معادل ۲۱.۶ میلیون بشکه ) از این میدان استخراج شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳.۸۵ درصد بیشتر بوده است .

میدان گازی شاه دنیز در ۷۰ کیلومتری جنوب –شرق باکو در دریای خزر از سوی کنسرسیوم شرکت‌های نفتی خارجی به پیمانکاری ” بی .پی ” توسعه می‌یابد و در حال حاضر فاز دوم توسعه این میدان که در قالب آن بخشی از گاز طبیعی جمهوری آذربایجان به اروپا صادر می‌شود، در دست اجرا است .

شرکت ملی نفت ایران با ۱۰ درصد سهم یکی از سهامداران کنسرسیوم شرکت‌های خارجی فعال در این میدان گازی است .

صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان مجموع درآمد این کشور در ۹ ماه سال جاری میلادی از توسعه میدان گازی شاه دنیز را ۲۷۶ میلیون دلار اعلام کرده است .

شرکت بی . پی همچنین پیمانکار بزرگترین طرح توسعه میادین نفتی ” آذری – چراغ – گونشلی ” جمهوری آذربایجان در دریای خزر است، درباره کاهش حجم استخراج نفت در ۹ ماه سال جاری از این میادین، خبر داد .

بنابر گزارش این شرکت، در ۹ ماه سال جاری از میادین آذری – چراغ – گونشلی ۱۷.۹ میلیون تن نفت استخراج شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان در گزارشی مجموع درآمد این کشور در ۹ ماه سال جاری از توسعه میادین نفتی آذری – چراغ – گونشلی را ۳ میلیارد و ۵۷ میلیون دلار اعلام کرده است .
۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۱۵:۱۱