نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران

سودآور شدن صنعت پالایشگاهی از مسیر بورس محقق می‌شود

سودآور شدن صنعت پالایشگاهی از مسیر بورس محقق می‌شود
نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران گفت: سودآور شدن صنعت پالایشگاهی کشور با تعیین قیمت خوراک از مسیر بورس محقق می شود؛ این تصمیم نه تنها مانع رانت می شود بلکه به رشد سود شرکت های پالایشی نیز می انجامد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به نقل از سنا، رضا پدیدار به مشکلات موجود در تعیین نرخ خوراک پالایشی ها اشاره کرد و گفت: در ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید به ساز و کار بورس انرژی برای عرضه نفت خام و میعانات گازی اشاره شده و پالایشگاه ها در اولویت قرار گرفته اند، این موضوع به صراحت در قانون رفع موانع تولید یاد شده است.

وی اظهار داشت: بورس انرژی باید ساز و کارهای لازم را برای اجرایی شدن این ماده از قانون فراهم کند تا خوراک مورد نیاز صنعت پالایشگاهی در بورس عرضه شود و پالایشگاه ها از این طریق بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمتی شفاف و روشن به دست آورند.

پدیدار خاطرنشان کرد: در این ارتباط باید زیرساخت ها و مکانیزم لازم برای ایجاد شفافیت در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه ها ایجاد شود تا بورس انرژی بتواند براساس ماده ١٣ قانون رفع موانع تولید عرضه نفت خام و میعانات گازی پالایشگاه ها را در اولویت فعالیت خود قرار دهد.

نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران به مبنای نرخ خوراک پالایشگاه ها اشاره و تاکید کرد: مبنای نرخ خوراک پالایشگاه ها باید متوسط نرخ صادرات نفت خام و میعانات گازی به خارج از کشور باشد که این نرخ ها باید بعد از فعل و انفعالاتی که انجام می شود به صورت قطعی احراز شود تا بتوان متوسط آن را مبنایی برای محاسبه نرخ خوراک پالایشگاه های داخلی قرار داد.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه به دلیل شرایط تحریمی که همچنان بر قوت خود باقی است مشخص شدن محموله های صادراتی زمان بر بوده است و نتوانسته نیاز پالایشگاه ها را تأمین کند، گفت: ضروری است تا در ابتدا تعیین شاخص هم وزن نرخ فروش نفت خام پالایشگاه ها در بورس و فرابورس انجام شود، از این طریق با میانگینی که به دست می آید و تخفیفی که وزارت نفت برای پالایشگاه ها قائل می شود می توان خوراک پالایشگاه ها را تامین کرد که این اتفاق شاخص کل بازار را هم تحت تاثیر قرار می دهد.الزام برای ورود صنعت پالایشگاهی به بورس

پدیدار به موضوع رانت زایی در مورد تخفیف نرخ خوراک پالایشگاه اشاره کرد و افزود: ضرورت دارد تا دولت برای سودآور شدن صنعت پالایشگاهی اقدامی انجام دهد تا تعیین قیمت خوراک از مسیر بورس با اعطای تخفیف ویژه در نرخ خوراک به شرکت های پالایشی صورت گیرد، با این تصمیم نه تنها دیگر رانت ایجاد نمی شود بلکه شرکت های پالایشی با حمایت های صورت گرفته به فعالیت خود ادامه می دهند.

نایب رییس کنفدراسیون صنعت نفت ایران اظهار داشت: پالایشی ها با ورود به فاز عادی فعالیت خود می توانند در فاصله زمانی یک تا سه ماه افتی که ناشی از کاهش قیمت بوده را جبران کنند و از طریق این حمایت ها قادر به کسب ٢٥ تا ٣٠ درصد سود باشند.

رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی ادامه داد: گزارش ارائه شده در پایان سال ٩٩ در زمینه پذیرش نویسی صندوق پالایشی یکم، این اقدام از جمله راه های نجات سیستم پالایشگاهی از وضعیت ورشکستگی بود.
۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۵۸