صادرات LPG ایران در سال ۲۰۲۲ افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد

منابع بازرگانی پیش‌بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵/ ۵ میلیون تن در سال۲۰۲۱ به ۶/ ۵‌میلیون تن در سال۲۰۲۲ برسد. پیش‌بینی می‌شود صادرات LPG تولیدکنندگان خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ همزمان با تشدید رقابت برای بازارهای آسیایی رو به رشد بوده و افزایش عرضه رقیبان دیگر نظیر آمریکا، به میزان ۶/ ۶‌درصد در مقایسه با سال۲۰۲۱ رشد کند. منابع آگاه به پلاتس گفتند: برآورد می‌شود مجموع صادرات قطر، امارات‌متحده‌عربی، عربستان‌سعودی، کویت و ایران از ۵/ ۳۶ میلیون تن در سال۲۰۲۱ به ۹/ ۳۸‌میلیون تن در سال۲۰۲۲ رشد کرده است. عمده این صادرات بر مبنای قراردادهای بلندمدت بوده است، با این حال قطر در مواقعی LPG برای تحویل فوری عرضه کرده است.
از میان این تولیدکنندگان، انتظار می‌رود صادرات قطر در سال میلادی جاری ثابت بماند و حدود ۱۰‌میلیون تن باشد؛ درحالی‌که صادرات امارات‌متحده‌عربی از ۴/ ۹‌میلیون تن در سال۲۰۲۱ به ۹/ ۹‌میلیون تن رشد می‌کند و صادرات عربستان‌سعودی از هفت میلیون تن به ۶/ ۸ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. یک منبع آگاه گفت: صادرات LPG کویت امسال به پنج میلیون تن می‌رسد که بالاتر از حدود ۶/ ۴میلیون تن در سال۲۰۲۱ است. تولید کویت حدود ۲/ ۵ تا ۳/ ۵ میلیون تن در سال۲۰۲۲ است و صادرات این کشور حدود ۵میلیون تن خواهد بود؛ درحالی‌که تقاضای داخلی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن است. این منبع آگاه خاطرنشان کرد امسال برخلاف سال۲۰۲۱ فروش نقدی LPG پیش‌بینی نمی‌شود. یک تحلیلگر صنعت پیش‌بینی کرد عربستان‌سعودی، کویت، امارات‌متحده عربی، قطر و عمان صادراتشان را امسال به میزان ۵/ ۱ میلیون تن افزایش می‌دهند و عربستان‌سعودی در ۴ تا ۵‌ماه نخست سال حجم بیشتری صادر می‌کند. به گفته منابع بازرگانی، هند بزرگ‌ترین خریدار محموله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاورمیانه خواهد بود تا رشد مستمر تقاضای تجاری و مصرفی را تامین کند.

صادرات LPG ایران
منابع بازرگانی پیش‌بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵/ ۵‌میلیون تن در سال۲۰۲۱ به ۶/ ۵ میلیون تن در سال۲۰۲۲ رشد خواهد کرد. ایران که از سال۲۰۱۸ از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا هدف تحریم قرار گرفت، قصد دارد ۱۳۰‌میلیون متر‌مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز در سال۲۰۲۲ اضافه کند. در فاصله سال۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۲/ ۳ میلیون تن به ظرفیت تولید LPG اضافه کرد که عمدتا از میدان گازی پارس‌جنوبی بود و پیش‌بینی شد که ۲/ ۲میلیون تن دیگر تا سپتامبر سال۲۰۲۱ اضافه می‌کند. طبق آمار صنعتی، چین بزرگ‌ترین خریدار LPG ایران بوده و ۹۴/ ۴ میلیون تن در سال۲۰۱۹، حدود ۸۵/ ۳ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ۹۶۵/ ۱میلیون تن در فاصله ژانویه تا مه سال۲۰۲۱ وارد کرد. بعضی از منابع بازرگانی می‌گویند محموله‌های ایران با تخفیف‌های چشمگیر بیش از ۱۰۰ دلار در هر تن در مقایسه با قیمت قرارداد عربستان، برای خریداران چینی جذاب بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. در دور قبلی تحریم‌های غربی در سال۲۰۱۲، خریداران چینی LPG ایران را با تخفیف ۴۰ تا ۵۰دلار در هر تن خریداری می‌کردند.
۲۵ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۵۲
ایسنا |

دربـاره مـا

بخش نفت ، گاز و پتروشیمی، اولین و بارزترین مزیت نسبی کشور و نقطه اتکای اقتصاد ایران محسوب می شود. با توجه به اهمیت این بخش و لزوم هماهنـگی و سازمانـدهی هر چه بیشتـر فعـالان حوزه تولید و صادرات فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی عده ای از دور اندیشان و کارآفرینان بخش خصوصی کشور تصمیم گرفتنـد به منظور بهره گیری از توان و خرد جمعی و اقدامات جمعی و برخورد یکپـارچه با فرصت ها وتهدیدات گرد هم آیند.