صادرکنندگان نمونه از اتحادیه اوپکس

صادرکنندگان نمونه از اتحادیه اوپکس
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس، بیست و ششمین مراسم روز ملی صادرات با عنوان «صادرات غیر نفتی، محور توسعه» از صبح امروز با حضور رئیس جمهور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد و شرکت های : تولیدی صنعت قیر پارسیان انرژی، شیمی در سلف، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی شیراز و نفت پارس که همگی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران می باشند به عنوان صادرکنندگان نمونه تقدیر شدند .
 

در مراسم روز ملی صادرات که با حضور سید ابراهیم رئیسی برگزار شد،  از ۵۷ صادر کننده برتر در حوزه‌های مختلف، تقدیر شد.

در فرآیند انتخاب صادر کنندگان برتر ۱۴۰۱ که در فراخوانی از ۲۲ تیر تا ۵ مرداد سال جاری اعلام شد، تعداد ۶۱۲ شرکت در ۷۶ گروه کالا و خدمات، ثبت نام کردند که نهایتا ۵۷ صادر کننده در فهرست منتخبین قرار گرفتند.

از میان ۶۱۲ شرکت، صادر کنندگان سیمان و کلینکر با ۳۲ محصول و محصولات پایه پتروشیمی پلیمری با ۳۱ مورد، بیشترین سهم را داشته‌اند.

همچنین، صادر کنندگان لوازم خانگی انرژی بَر با ۱۴، داروهای شیمیایی با ۱۱، محصولات دانش‌ بنیان و فناوری بالا با ۱۰، قطعات یدکی و مجموعه‌های خودرو با ۱۰ مورد، در رتبه‌های بعدی تعداد شرکت کنندگان در این دوره هستند.

در روند انتخاب صادر کننده نمونه ۱۴۰۱، شاخص‌های مختلفی از جمله: سنجش تولید و سرمایه‌گذاری مشترک با طرف‌های خارجی، عمق دانش بنیانی، فعالیت در مناطق محروم و کم‌ برخوردار، میزان اشتغال‌زایی، میزان نفوذ در شبکه مصرف بازارهای هدف، سطح پیچیدگی محصول و ارزش افزوده، عضویت در تشکل‌های تخصصی صادراتی، ثبت نشان بین‌المللی و استفاده از نیروی انسانی - مصالح و تجهیزات داخلی در طرح‌های خارج از کشور، در نظر گرفته شده است.

۵۷ صادر کننده برتر در بیست و ششمین مراسم روز ملی صادرات ۱۴۰۱، از سوی کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی، سازمان‌های برنامه و بودجه، استاندارد، اتاق بازرگانی، گمرک، اتاق تعاون و بانک مرکزی و به ریاست رئیس سازمان توسعه تجارت انتخاب شده‌اند. 

۳۰ مهر ۱۴۰۱ ۱۲:۰۸