خبر جدید درباره‌ی میدان نفتی آرش

رییس صندوق توسعه ملی درباره ورود به میدان آرش جهت استخراج گفت: برای ورود به میدان آرش در حال بررسی هستیم.
به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"،رییس صندوق توسعه ملی درباره ورود به میدان آرش جهت استخراج گفت: برای ورود به میدان آرش در حال بررسی هستیم.
مهدی غضنفری درباره سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بخش بالادستی نفت اظهار داشت: تا پایان سال چند قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه میادین مشترک منعقد می‌کنیم و جزییات آن اعلام خواهد شد.
وی درباره مخالفت مجمع تشخیص مصلحت با ورود صندوق به حوزه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی گفت: مجمع در حال بحث و بررسی است و مخالفتی را اعلام نکرده‌اند و امیدواریم که نظر مجمع هم مثبت شود.
رییس صندوق توسعه ملی درباره ورود به میدان آرش جهت استخراج گفت: برای ورود به میدان آرش در حال بررسی هستیم.
وی افزود: پیش بینی می‌کنیم که عدد سرمایه‌گذاری در مدت زمان ۵ سال حدود ٣۵ میلیارد دلار باشد البته این اعداد نهایی نیستند.
غضنفری با بیان اینکه نقش صندوق در این پروژه‌ها تامین مالی است، اظهار داشت: عده‌ای که مخالف ورود صندوق هستند گمان دارند که صندوق بنگاه‌دار خواهد شد و به یک شستای دیگر تبدیل می‌شود اما اعلام می‌کنیم که الگوی ما شستا شدن نیست و صندوق نهاد مالی می‌ماند.
وی گفت: صندوق یک جمعیت محدود است که تنها اقدامات مالی انجام می‌دهد و اگر برای پروژه‌های نفتی شرکت جدید تاسیس کنیم تنها برای اقدامات مالی خواهد بود و در قالب شرکت تامین سرمایه فعال می‌شود.
رییس صندوق توسعه ملی تاکید کرد: اصلا بنای این را نداریم که اقدامات پیمانکاری انجام دهیم و این اقدامات، کار صندوق نیست. مخالفان بر این باور هستند که صندوق به دنبال فعالیت در این بخش‌ها هستند اما به هیچ وجه به دنبال این اقدامات و فعالیت‌ها نیستیم، نه می‌خواهیم بنگاه‌دار شویم و نه پیمانکار و نه می‌خواهیم برای چاه‌های نفتی حفاری کنیم.
غضنفری گفت: تنها به دنبال تامین مالی پروژه‌ها هستیم. اما این تامین مالی به جای اینکه در قالب ارائه تسهیلات باشد در قالب شراکت در پروژه‌ها خواهد بود و همکاری‌های صندوق مشارکتی خواهد بود و استفاده از سود پروژه‌ها هم توافقی خواهد بود.

منبع:ایلنا
۸ اسفند ۱۴۰۲ ۱۴:۰۱
تعداد بازدید : ۵۱