رئیس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد
مشتریان قیر ایران در چند سال گذشته نصف شد/ تولید قیر بی‌کیفیت به محیط زیست زیان می‌زند
علی مروی در نخستین کنفرانس بین المللی قیر پاسارگاد اظهار داشت: در اقتصاد سالم و عاری از رانت، همیشه اقتصاد برای شکوفایی و رشد آماده است؛ اما در اقتصادی که رانت در آن به صورت سازمان یافته رواج پیدا کرده، نه تنها شرایط برای رشد سالم بنگاههای اقتصادی محیا نیست بلکه رانت های ترویج شده در اقتصاد، به روند توسعه آن کشور به خصوص اگر کشور در حال توسعه باشد ضربه های بزرگی می زند.

وی افزود: یکی از مواردی که به از دست دادن بازارهای صادراتی و تخریب چهره شرکت هایی انجامید که دهها سال برای بدست آوردن این بازارها تلاش کرده بودند را در صنعت قیر ایران شاهد هستیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سالهای اخیر اتفاقاتی که در این صنعت افتاد موجب شد تا صنعت قیر به حالت نیمه جان برسد، صنعتی که می تواند در کسب درآمدهای ارزی نیز برای کشور موثر واقع شود.

نماینده مردم نیشابور در مجلس نهم با بیان اینکه "در سالهای اخیر شاهد آشفتگی عجیبی در بازار قیر بودیم و دلالان در این بازار حضور فعالی داشتند"، گفت: تخلفات زیادی در بازار قیر کشور اتفاق افتاده که از آن جمله می توان به تولید قیر بی کیفیت از نفت کوره و همچنین خروج VB از پالایشگاهها و انتقال چند صد کیلومتری آن برای تولید قیر بی کیفیت در فاصله زیادی از پالایشگاه نفت اشاره کرد.

وی ادامه داد: این تخلفات در کنار تغییرات متعدد مدیران سیاست گذار در بخش های مسئول شرایطی را به وجود آورد که در تأمین قیر باکیفیت در داخل دچار مشکل شدیم و برخی بازارهای صادراتی را نیز از دست دادیم.

مروی با بیان اینکه "ایران به بیش از 60 کشور جهان قیر صادر می کرد که این تعداد با اتفاقاتی که در چند سال گذشته در صنعت قیر افتاد به 30 کشور کاهش یافته"، گفت: در حال حاضر بازارهای جهانی قیر روی خوش به تولیدات باکیفیت ایرانی نشان داده که این فرصت خوبی برای احیای بازارهای صادراتی قیر کشور است.

وی افزود: کشور سیاست جدی و تصمیمی قاطع برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی دارد که در این خصوص، صادرات قیر نیز به عنوان یکی از صادرات غیر نفتی ارزآور می تواند مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه "نشانه های مثبتی از رفع تحریم ها وجود دارد"، تصریح کرد: نشانه هایی که در صحنه های بین المللی است از جمله رکود اقتصادی حاکم بر جهان، افکار عمومی مخالف تحریم و چالش روابط روسیه و امریکا، ایجاب می کند تا امریکا هرچه سریعتر دست از تحریم بردارد.

مروی از نبود متولی مشخص در صنعت قیر به عنوان یکی از چالش های توسعه این صنعت نام برد و گفت: عدم رعایت قوانین چالش دیگری است که باعث بروز مشکلات جدی در صنعت قیر کشور شده است، از جمله آنکه مصوبه دولت در تاریخ 93/5/30 برای جلوگیری از کاربرد نامناسب مواد اولیه و الزام برای ارائه مواد اولیه به کارخانجات مجاز و همچنین عدوم صدور و تمدید مجوز قعالیت شرکت هایی که کیفیت لازم را در تولید قیر ندارند، اجرا نشده است.

وی ادامه داد: تولید قیر بی کیفیت در داخل کشور نه تنها مشکلات زیست محیطی به دنبال دارد بلکه به شدت ضربه زننده به منافع ملی است.

نماینده مردم نیشابور در مجلس نهم خاطرنشان کرد: قطعا مجلس و دولت آمادگی کامل دارد که به صنعت قیر و رشد و توسعه آن کمک کند، همانطور که تاکنون نیز قوانین مختلفی در خصوص قیر در مجلس به تصویب رسیده است؛ از جمله تخصیص 500 هزار تن قیر رایگان برای تأمین آسفالت به راه و شهرسازی است.

۴ آبان ۱۳۹۳ ۱۵:۳۳