گزارش روزنامه آمریکایی از تضعیف قدرت اوپک

گزارش روزنامه آمریکایی از تضعیف قدرت اوپک
وزرایی که دیگر ستاره نیستند

توان اوپک برای ایجاد نتایج اقتصادی قابل توجه از طریق دستکاری عرضه نسبت به سه دهه قبل کاهش شدیدی یافته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه ژورنال سنتینل، حتی موجودیت طولانی مدت این اتحاد نفتی که زمانی قدرتمند بود و در سپتامبر 1960 با شش عضو برای به چالش کشیدن شرکت‌های نفتی چندملیتی تشکیل شد، زیر سوال رفته است.

نشست‌های اوپک در دوران اوج این سازمان در دهه 1970 و اوایل دهه 1980 در وین به تیتر اول تمام روزنامه‌ها تبدیل می‌شد. وزرای نفت اوپک همانند ستاره‌های سینما بر روی مراسم فرش قرمز به تصویر کشیده می‌شدند.

اما در حال حاضر نفت بشکه‌ای 83 دلار جوابگوی بودجه سه چهارم کشورهای عضو اوپک نیست. به ویژه عربستان به عنوان یکی از اعضای اصلی اوپک هفته گذشته قیمت فروش نفت خود به بازار آمریکا را 50 سنت کاهش داد تا بتواند سهم بازار خود را در این کشور حفظ کند.

کاهش درآمد اعضای اوپک باعث انگیزه آنها برای فریبکاری در زمینه سهمیه تولید شده که تنها باعث ایجاد مشکل می‌شود. به ویژه زمانی که دیگر فاکتورها نیز علیه منافع این کارتل نفتی است.

همچنین وقوع انقلاب نفت شیل در آمریکای شمالی و استفاده از حفاری هیدرولیک و افقی در صخره‌های شیل برای استخراج نفت و گاز طبیعی باعث تغییر بازی شده است.

با توجه به اینکه تولید انرژی در داخل آمریکا نسبت به سال 2008 پنجاه درصد افزایش یافته این کشور به بزرگترین تولیدکننده انرژی تا پایان دهه جاری تبدیل می‌شود.

آمریکا در ماه ژوئیه روزانه 401 هزار بشکه نفت خام(بالاترین رقم طی 57 سال گذشته) صادر کرد در حالیکه صادرات این کشور در سال 2007 صفر بود.

اما رقابت تنها مشکل اوپک نیست. تقاضا در بازار اروپا و ژاپن دچار رکود و در چین به شدت کاهش یافته است. با وجود ضعف اقتصاد جهانی افزایش تولید باعث شده که قیمت انرژی نسبت به ماه ژوئن 25 درصد و نسبت به سال 2008 چهل درصد کاهش پیدا کند.

۱۹ آبان ۱۳۹۳ ۱۲:۱۹
isna |