ساده انگاری مسایل تولید

به تازگی هیات دولت برای حل مشکلات پیش روی تولید ستادی شکل داده است تا بلکه به این شکل مشکلات موجود تعدیل پیدا کند. ستاد ذکر شده که توسط هیات دولت و بنا بر پیشنهاد رییس‌جمهوری شکل گرفته است مرکب از پنج وزارتخانه، بانک مرکزی و بانک‌های عامل است. آقای محرابیان وزیر صنایع و معادن نیز مهم‌ترین ماموریت این ستاد را، رفع هرچه سریع‌تر مشکلات واحدهای تولیدی و نیز شهرک‌های صنعتی کشور عنوان کرده است.

گفتنی است که تشکیل این ستاد پس از موافقت هیات دولت، توسط محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهور به وزارتخانه‌های صنایع، اقتصاد، رفاه، نیرو، کار و بانک مرکزی ابلاغ و براساس این ابلاغیه، مقرر شده است که تصمیمات ستاد پس از تصویب وزیر صنایع برای دستگاه‌های دولتی لازم‌الاجرا شود. به این ترتیب دولت دهم عزم کرده است تا به این ترتیب به حمایت از دولت بپردازد. در همین رابطه باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر مشکلات موجود در حوزه اقتصاد و به شکل جزئی تر حوزه صنعت کشور مشکلاتی هستند که در سطح تصمیم گیری وزیر هم نیست. به بیان ساده تر مشکلات پیش روی فعالان صنعت به گونه است که حتی در سطح وزیر هم نمی تواند آن را حل کند چه به آنکه کارگروهی در راستای رفع آن قدم بگذارد. در حال حاضر اقتصاد ایران با سر فصل هایی نظیر بحث تورم، تحریم و رکود در صنعت دست و پنجه نرم می کند. تمامی این سر فصل ها به واسطه سیاست هایی است که می توان آن را با صفت نامتعادل بودجه ای و پولی جمع بست تا نمایان شود رفع آنها فقط با تشکیل یک کار گروه صورت نخواهد پذیرفت.

از سویی دیگر تثبیت نرخ ارز که به نوعی اهرم بر قیمت و تولید است موجبات واردات ارزان را فراهم می کند. بررسی این موارد در کارگروهی که تحت عنوان حمایت از تولید شکل گرفته است امکان پذیر نیست و پردازش آن سطوح بالا تری را می طلبد. البته اگر مصوبات مد نظر این کار گروه به مرحله اجرا در آید در سطوح خرد می تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد. به بیانی ساده تر تشکیل کارگروه حمایت از تولید توسط دولت به شکل موردی می تواند مشکلات بنگاه های اقتصادی را رسیدگی کند. به شخصه اعتقاد دارم که شکل گیری چنین کار گروه هایی به مثابه مریض بد حال ریوی است که تیم پزشکی خاصی برای رسیدگی به مشکل پوست آن شکل می گیرد. قاعدتا وجود چنین تیم پزشکی ای برای فرد مریض ضرر نخواهد داشت اما مشکل آن در جای دیگری است. حکایت تشکیل کار گروه حمایت از تولید هم شباهت زیادی به این مثال دارد. تشکیل چنین کارگروهی برای بخش تولید ضرری به همراه ندارد اما مشکل اصلی را در جایی دیگر باید جستجو کرد.

*عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران

تاریخ: 11/02/1389

زمینه: سایر...

ارائه دهنده: پدرام سلطانی

منبع: خبرآنلاین