تجارت ایران و ترکیه بی بهره از رفت و آمدهای سیاسی

رجب طیب اردوغان، نخست وزیری ترکیه پس از اخبار ضد و نقیصی که در رابطه با حضور او در اجلاس سران گروه 15 وجود داشت فقط چند ساعت مانده تا آغاز این اجلاس خود را به تهران رساند تا آب پاکی بر استدلال های موجود مبنی بر ارتباط نا مناسب دو کشور ریخته شود. به موازات اهمیت حضور اردوغان در اجلاس گروه 15 نزد مردان سیاسی، این موضوع برای تجار و بازرگانان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. سوالی که در این میان شاید شکل گیرد این است که اهمیت حضور اردوغان در اجلاس گروه 15 به چه دلیل یا دلایلی می تواند برای تجار اهمیت داشته باشد.

به شخصه گمان نمی کنم این رفت و آمد ها و ارتباط هایی به این شکل تاثیر خاصی در تجارت کشور ما داشته باشد. به عبارت دیگر نمی توان تصور کرد حضور نخست وزیری ترکیه در ایران یک باره رشد اقتصادی و تراز تجاری ایران و ترکیه را به شکلی تصاعدی افزایش خواهد داد.

اهمیت حضور اردوغان در ایران را برای تجار باید در سر فصلی دیگر جستجو کرد. بر این اساس اگر کشور های غربی تصمیم به تحریم تازه ای علیه ایران بگیرند ترکیه می تواند معبری باشد برای عبور ایران از تحریم هایی که به نا حق علیه آن اعمال خواهد شد.

به طور کلی ترکیه در چنین شرایطی فقط می تواند سبب شود تا تجار نگرانی های کم تری داشته باشند و در غیر این صورت نمی توان متصور بود که این سفر های سیاسی در فعالیت ها ی تجاری و تراز تجاری ایران و ترکیه تاثیر های چندانی از خود بروز دهد.

از سوی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که چنین سفر هایی می تواند در حوزه سرمایه گذاری هم موثر باشد. این اثر گذاری را به شکلی واضح می توان در بخش سرمایه گذاری انرژی مشاهده کرد. اخیرا تجار ترکیه ای علاقه خاصی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران نشان داده اند و رفت و آمد های مسئولان دو کشور می تواند تاثیرات بسیاری بر روند اینگونه سرمایه گذاری ها داشته باشد.

در پایان بیراه نیست به حضور سال گذشته آقای اردوغان در پارلمان بخش خصوصی کشور اشاره کرد. هر چند حضور ایشان از اهمیت خاصی برای فعالان بخش خصوصی کشور بر خوردار بود اما به اعتقاد اینجانب اتفاق خاصی پس از آن به وقوع نپیوست. حتی بحث بر سر این بود که تبادل بین ایران و ترکیه از آن پس با لیر و ریال صورت پذیرد ولی این موضوع به جایی نرسید.

*عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران

تاریخ: 01/03/1389

زمینه: توسعه صادرات

ارائه دهنده: پدرام سلطانی

منبع: خبر انلاین