۲ تحلیل درباره کارایی سیاست کاهش تولید نفت اوپک

پتروتحلیل- قیمت نفت در معاملات بین المللی آخرین روز کاری هفته گذشته تحت تأثیر افزایش خوشبینی ها نسبت به امکان تمدید طرح کاهش حجم تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ افزایش یافت؛ گرچه تقویت ارزش دلار و تداوم روند صعودی تعداد دکل های حفاری فعال نفتی مانع از رشد بیشتر در روز جمعه شد. بدین ترتیب، قیمت نفت خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل در معاملات این روز با ۱۶سنت (۰/۳ درصد) افزایش در سطح بشکه ای ۵۵/۸۱ دلار به تثبیت رسید. همچنین، قیمت نفت خام WTI در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه مارس با ۴ سنت افزایش به بشکه ای ۵۳/۴۰ دلار بالغ شد. اما با این حال برنت و WTI در هفته گذشته به ترتیب ۲ و ۱ درصد کاهش بها را تجربه نمودند. همچنین حق مرغوبیت نفت خام برنت نسبت به نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای معاملات ماه آوریل به ۲/۰۳ دلار در هر بشکه رسید.

روند قیمت نفت خامهای شاخص بازار جهانی نفت

۱۷ oil

دو تحلیل در خصوص کارایی سیاست کاهش تولید نفت اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت وجود دارد؛ گروه اول معتقدند که اجرای تمام تعهدات تولیدکنندگان بزرگ نمی تواند مازاد عرضه نفت در بازار را به طور کامل مرتفع کند. لذا تنها در صورتی که طرح مذکور برای شش ماه دیگر تمدید گردد یا کاهش بیشتری از سوی این گروه از تولیدکنندگان صورت پذیرد، امکان برقراری تعادل در بازار وجود دارد. اما گروهی دیگر از تحلیل گران بر این باورند که اجرای کامل تعهدات تولیدکنندگان بزرگ تا حدودی سطح موجودی جهانی نفت را کاهش داده و تا پایان سال جاری توازن نسبی میان عرضه و تقاضای نفت را در بازار ایجاد خواهد کرد. شایان ذکر است کشورهای عضو اوپک حدود ۹۳ درصد از تعهدات خود را در ماه ژانویه عملی کردند و کشورهای غیر عضو این سازمان نیز از کاهش حجم تولید نفت خود در ماه فوریه خبر داده اند.
در مقابل، موسسه خدمات نفتی بیکرهیوز، گزارش هفتگی خود در مورد تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا (به عنوان شاخصی برای تولید نفت آن) را در روز جمعه منتشر کرد که در آن نشان می داد تعداد این دکل ها درهفته قبل شش واحد بیشتر شده و به ۵۹۷ واحد رسیده است. استمرار روند صعودی تعداد دکل های حفاری مذکور در هفته های گذشته سبب تشدید نگرانی ها در مورد فزونی عرضه نفت در بازار شده، به طوری که کارایی سیاست های کشورهای عضو اوپک برای ایجاد ثبات در بازار را با تردید همراه ساخته است. همچنین، تعداد دکل های حفاری فعال نفتی آمریکا از ابتدای سال جاری تا کنون حدود ۷۲ واحد رشد یافته است. از طرفی گزارش اداره اطلاعات انرژِی آمریکا در روز چهارشنبه مبنی بر افزایش قابل توجه موجودی نفت خام این کشور باعث شکل گیری انتظارات معامله گران در جهت رشد عرضه نفت گردیده و از افزایش بیشتر قیمت نفت در این روز جلوگیری کرد.
البته ارزش دلار نیز در مقابل سایر ارزها با توجه به تقویت انتظارات در مورد رشد نرخ بهره آمریکا در ماه آتی افزایش یافت. این امر به نوبه خود منجر به کاهش تقاضای مواد اولیه از جمله نفت گردیده و درنتیجه رشد بیشتر قیمت را تعدیل کرد.

۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۳:۲۸