احتمال افزایش قابل توجه قیمت نفت از سال ۲۰۲۰

احتمال افزایش قابل توجه قیمت نفت از سال ۲۰۲۰
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، کاهش دو سال اخیر سرمایه گذاری ها در بخش تولید نفت ممکن است موجب شود عرضه جهانی نفت پس از سال ۲۰۲۰ تامین کننده تقاضای بازار نباشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، کاهش دو سال اخیر سرمایه گذاری ها در بخش تولید نفت ممکن است ظرفیت ذخیره تولید نفت را به پایین ترین رقم در 144 سال اخیر برساند و موجب شود عرضه جهانی نفت پس از سال 2020 تامین کننده تقاضای موجود در بازار نباشد. در این صورت قیمت نفت به شدت افزایش خواهد یافت.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش «نفت 2017» خود که به تحلیل و پیش بینی وضعیت بازار نفت در 5 سال آینده می پردازد گفته که سرمایه گذاران به طور کلی روی افزایش قابل توجه قیمت ها در آینده نزدیک حساب باز نکرده اند، اما کاهش جهانی سرمایه گذاری در صنعت نفت در سال های 2015 و 2016 و همچنین افزایش جهانی تقاضا بدان معناست که اگر به زودی پروژه های جدید تولید نفت آغاز نشوند، جهان ممکن است با «کمبود عرضه» مواجه شود.

انتظار می رود بخش عمده ای از رشد عرضه از سوی امریکا باشد؛ کشوری که بر اساس پیش بینی آژانس بین المللی انرژی حتی اگر قیمت ها در سطح فعلی نزدیک 60 دلار هم باقی بماند، رشد تولید نفت شیل یا نفت سبک آن تا سال 2022 به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

در این گزارش آمده است: «آمریکا به سیگنال های قیمتی سریعتر از سایر تولید کنندگان پاسخ می دهد. اگر قیمت ها به 80 دلار در هر بشکه افزایش یابد، میزان تولید نفت سبک آمریکا ممکن است در طی 5 سال آینده 3 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.»

اگر قیمت در نزدیکی 50 دلار باقی بماند، ممکن است تولید نفت شیل آمریکا از اوایل دهه آینده میلادی شروع به کاهش کند.

آژانس بین المللی انرژی همچنین گفته در داخل اوپک، بخش عمده تولیدات جدید از تولید کنندگان کم هزینه منطقه خاورمیانه از جمله ایران، عراق و امارات خواهد بود، در حالی که تولید نفت در کشورهای نیجریه، الجزایر و ونزوئلا کاهش خواهد یافت. همچنین پیش بینی شده که میزان تولید نفت روسیه، در طی 5 سال آینده ثابت بماند.

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۴۸