جایگاه های عرضه سی‌ان‌جی کشور به مرز ۱۱ هزار می‌رسد

در صورت رشد و توسعه صنعت سی ان جی در کشور، تا سال ۱۴۰۴ جایگاه های سوخت گیری کشور به مرز ۱۱ هزار باب و تعداد خودروهای گاز سوز به میزان ۱۲ میلیون افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس ، اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور گفت: صنعت سی ان جی هم اکنون برای بیش از ۳۰ هزار نفر به‌طور مستقیم و ۶۰ هزار نفر به‌طور غیر مستقمیم اشتغالزایی ایجاد کرده است، که این میزان با رشد صنعت سی ان جی افزایش می یابد.

دادرس از بومی سازی به عنوان یکی از موارد مهم در صنعت سی ان جی یاد کرد و افزود: به عنوان مثال در حال حاضر در بخش مخزن سازی حدود ۶ کارخانه فولادی و کامپوزیت فعال است که حرف نخست را در دنیا می زند، همچنین حدود ۸۰ درصد از بخش کمپرسور سازی، بومی سازی شده است.

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور ادامه داد: در حوزه کیت سازی و قطعه سازی تقریبا به ۹۰ درصد خودکفایی رسیده ایم و همچنین صفر تا صد فرایند مشاوره، طراحی، نصب و اجرا در صنعت سی ان جی کشور از سوی کارشناسان داخلی انجام می شود.

دادرس با بیان اینکه در حوزه تست و بازرسی با استانداردهای بالای صنعت سی ان جی روبه‌رو هستیم، افزود: کشورهایی همانند ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و روسیه از کارشناسان خارجی در این زمینه بهره می برند، اما خوشبخانه در ایران اینگونه نیست و تمام این اقدامات بومی سازی شده است.

به گفته وی این نشان می‌دهدکه ما از محدودیت‌ها توانسته ایم به خوبی در جهت خودکفایی بهره ببریم و رسالت‌مان را در بخش اقتصاد مقاومتی تا حدود زیادی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۷ میلیارد مترمکعب سی ان جی تولید می شود، افزود: اگر فضای مناسب تری برای استفاده بیشتر از سی ان جی در کشور ایجاد شود، می توان آن را به حدود ۱۵ میلیارد متر مکعب در سال افزایش داد.

دادرس ادامه داد: همچنین طی ۱۲ سال گذشته حدود ۳,۵ میلیارد دلار در صنعت سی ان جی هزینه شده که نزدیک به ۳۸ میلیارد دلار سود و صرفه اقتصادی برای کشور به همراه داشته است.
به گفته وی این میزان سود و صرفه تا ابتدای امسال را در بر می‌گیرد و تا پایان سال نیز این میزان به بالای ۴۰ میلیارد دلار صرفه جویی افزایش خواهد یافت.

دادرس ادامه داد: علاوه بر سود اقتصادی، جلوگیری از آلودگی هوای پاک نیز به عنوان سایر مزایای استفاده از سوخت سی ان جی به شمار می رود.

همایش انگوا به کمک صنعت سی ان جی در ایران می آید

رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی کشور با بیان اینکه این همایش با نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از مدیران و کارشناسان داخلی و خارجی صنعت سی ان جی از نهم تا یازدهم آبان ماه در کشور برگزار می شود، افزود: بزرگترین تعاملی که در این زمینه می شود انجام داد در روزهای برگزاری همایش خواهد بود که هم شبکه بازار بین المللی با توانمندی های شرکت های داخلی ما در صنعت سی ان جی آشنا شوند و هم ما بتوانیم در آینده در بخش صادرات خدمات و تجهیزات فعال شویم.

دادرس با بیان اینکه ما به سرمایه گذار بخش خصوصی خارجی نیازمندیم، افزود: آنجه که در توان داشتیم با ۶۵۰۰ میلیارد سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شده است و پس از این، نیاز است که سرمایه گذاران خارحی به این بخش ورود کنند.

به گفته وی اقتصاد کشورها در دنیای امروز با اقتصاد انرژی امیخته شده و خوشبختانه اقتصاد انرژی کشور ما با اقتصاد گاز که محور توسعه محسوب می شود هماهنگ است؛ سی ان جی نیز پاشنه اشیل اقتصاد گاز ماست.

۲۶ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۱۱
شانا |