متخصصان داخلی520 قطعه یدکی پالایشگاه ایلام را بازسازی کردند

رئیس تعمیرات شرکت پالایش گاز ایلام گفت: تعمیر و بازسازی بیش از 520 تجهیز و قطعه یدکی در این پالایشگاه با استفاده از توان متخصصان شرکت های داخلی در راستای پایداری تولید و بالابردن قابلیت اطمینان تجهیزات فرآیندی انجام شده است.
مسعود مرشدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پالایشگاه گاز ایلام در راستای اقتصاد مقاومتی و دور زدن تحریم ها، برنامه های مدونی برای پایداری تولید در زمینه های مختلف در دست اقدام دارد که به مرور زمان اجرایی می شوند.
وی یادآور شد: بیش از520 مورد قطعات یدکی شامل پروانه های پمپ و کمپرسور، قطعات یدکی شیرآلات، رینگ های کربنی، کلگی روتوفرم، انواع یاتاقان های ژورنال، سیت رینگ، پوشش های کربنی، درای گس سیل و بریرگس سیل کمپرسورهای تقویت فشار و غیره با استفاده از توان داخلی توسط شرکت های داخلی بومی سازی شده است.
مرشدی با اشاره به اینکه این شرکت وابستگی خود را در زمینه تهیه تجهیزات و قطعات به خارج، به حداقل رسانده است، اظهار داشت: بیش از 20 مورد تجهیزات شامل تیپ فلر، کندانسور، پوسته ریبویلر، تیوب باندل ، روتور، شافت، شیرهای کنترلی و غیره توسط شرکت های داخلی تولید شده است که با نمونه های مشابه خارجی معتبر قابل مقایسه هستند.
وی با بیان اینکه با تولید این تجهیزات علاوه بر صرفه جویی ارزی، از لحاظ زمانی نیز به صرفه تر است، افزود: خودباوری به متخصصان داخلی باعث افزایش راندمان کار در ابعاد مختلف واحدهای تعمیراتی این شرکت شده است.
رئیس تعمیرات شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه واحد تعمیرات این شرکت تلاش می کند با استفاده از توان داخلی، تجهیزات و قطعات مورد نیاز خود را بدون وابستگی به خارج تهیه و زمینه را برای پایداری تولید هموار کند، گفت: اقدامات واحد تعمیرات شرکت پالایش گاز ایلام در حوزه اقتصاد مقاومتی بسیار چشمگیر بوده و تاکید مقام معظم رهبری در این حوزه را در سرلوحه کاری خود قرار داده است.
پالایشگاه گاز ایلام در 15 کیلومتری شرق شهر ایلام قرار دارد و ظرفیت تولید آن روزانه حدود هفت میلیون متر مکعب است.
این پالایشگاه به منظور تامین گاز مصرفی این استان و استان های غربی کشور، تامین خوراک پتروشیمی ایلام، تقویت فشار گاز غرب کشور و شیرین سازی گاز میدان تنگ بیجار در ۲۵ کیلومتری شمال غرب بخش چوار احداث شده است.
کار احداث این مجتمع بزرگ صنعتی از خرداد ۱۳۸۰ آغاز و در پاییز سال ۱۳۸۶ مراحل راه اندازی اولیه آن به پایان رسید.
این پالایشگاه در دو مرحله تعریف شده که در مرحله نخست شش میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب گاز ترش وارد پالایشگاه و پس از شیرین سازی پنج میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب آن به خطوط انتقال گاز تزریق می شود.
اتان با ظرفیت تولید روزانه ۳۷۰ هزارمتر مکعب، +C۳ با تولید روزانه بیش از یک هزار و ۳۰۰ متر مکعب، میعانات گازی با ظرفیت روزانه یک هزار و 200 مترمکعب و گوگرد با ظرفیت تولید ۳۴۰ تن در روز دیگر محصولات این پالایشگاه در شرایط کنونی هستند.
این شرکت با حفظ تولید پایدار تا پایان شهریورماه سال جاری 708 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده به خط سراسری گاز ارسال کرده است.
علاوه بر گاز تصفیه شده در این مدت شرکت پالایش گاز ایلام بیش از 810 هزار بشکه میعانات گازی تولید کرده و با توجه به راه اندازی نشدن فاز دوم پتروشیمی استان ایلام این فرآورده ها به دیگر نقاط کشور ارسال شده است.
۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰