حجم معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا

حجم معاملات در بازارهای شیمیایی و پلیمرهای بورس کالا در هفته قبل رشد مطلوبی داشت تا جایی که رکورد حجم معامله هفتگی پلیمرها در بورس کالا جابجا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها با رشدی نزدیک به نیم درصد روبه رو شد که نشان می‌دهد این بازار هنوز هم جذابیت‌های خود را حفظ کرده است و به کمک رشد نسبی عرضه‌ها ، شاهد افزایش رکورد معاملاتی در بورس کالا بودیم تا جایی که در هفته قبل رکورد بیشترین حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا جابجا شد.

در هفته گذشته 90 هزار و 520 تن از انواع پلیمرها در بازار اصلی و معاملات فیزیکی بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. بالابودن تقاضای فصلی در روزهای پایانی سال را می‌توان مهمترین دلیل برای رشد حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا به شمار می‌رود اگرچه با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد ، خرید از بورس جذابیت بیشتری پیدا کرده بود آن هم در شرایطی که ذخیره‌سازی مواد اولیه باز هم مورد توجه برخی از واحدهای تولیدی قرار گرفته است گویی این واحد در حال تأمین نیازهای خود حتی برای تولید در روزهای تعطیل و روزهای ابتدایی سال آینده هستند. این در حالی بود که قیمت‌ها در بازار آزاد در هفته گذشته افزایش یافته بود ولی در اواخر هفته قبل با توجه به حجم بالای معاملات در دو هفته اخیر شاهد عقب‌گرد نسبی بهای برخی از گریدهای پلیمری رایج بودیم. رشد نزدیک به 1 درصدی حجم عرضه پلیمرها در هفته گذشته موجب شد تا شرایط خرید برای بسیاری از گریدهای پلیمری تسهیل شود و شاهد بودیم که حجم تقاضا هم کمتر از 8 درصد کاهش یافت. کاهش تقاضا نیز نشان دهنده کاهش محدود التهاب خرید در بازار بود اما گریدهای جذاب هنوز هم با جذابیت بالایی روبه‌رو هستند که به رشد نرخ در بازار آزاد و بورس کالا منجر شد.
در هفته گذشته حجم معاملات ترکیبات شیمیایی در بورس کالا نیز تقویت شد و این رقم به بیشترین میزان معاملات در نیمه دوم سال جاری افزایش یافت که با توجه به ویژگی‌های فنی این گروه کالایی می‌توان گفت که حجم تولید در کل بازار محصولات پتروشیمیایی در فاز صنایع میان دستی و پایین دستی تقویت شده است. در هفته گذشته حجم معامله ترکیبات شیمیایی در بورس کالا به رشدی نزدیک به 14 درصد روبه‌رو شد که در نهایت این حجم به بیش از 36 هزار و 500 تن رسید که از روند افزایشی مستمر در هفته‌های اخیر حکایت دارد. رشد نزدیک به 5 درصدی حجم عرضه‌ها در بورس کالا برای رینگ محصولات شیمیایی در کنار کاهش کمتر از 13 درصدی تقاضا هم از دیگر ویژگی‌های این بازار بود.
در بازار داخلی اما جریان عمومی قیمت‌ها در دو هفته اخیر را باید افزایشی قلمداد کرد اگرچه در اواخر هفته گذشته شاهد افت نرخ برخی از گریدهای رایج بودیم. با توجه به کاهش تقاضا در دو بازار پلیمرها و ترکیبات شیمیایی می‌توان گفت که بخشی از التهاب در بازار پتروشیمی کاهش یافته است ولی هنوز هم بازار ملتهبی را در فاز خرید در بورس کالا شاهد هستیم.
۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۳۳
نیپنا |