افزایش دو برابری آلودگی ناشی از ضایعات پلاستیک تا سال 2030

صندوق جهانی طبیعت هشدار داد: اگر تغییرات عمده ای در مدیریت پسماند ضایعات پلاستیکی صورت نگیرد؛ آلودگی جهانی ناشی از پلاستیک تا سال 2030 میلادی دو برابر می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اوپکس به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ (plasticsnewseurope)، صندوق جهانی طبیعت (World Wildlife Fund) در تازه ترین گزارش خود هشدار داد: در صورتی که تغییرات عمده ای در مدیریت پسماند ضایعات پلاستیکی صورت نگیرد؛ آلودگی جهانی ناشی از آن تا سال 2030 میلادی دو برابر می شود.
این گزارش تحت عنوان "برطرف کردن آلودگی پلاستیک از طریق مسئولیت پذیری" (Solving Plastic Pollution Through Accountability)، در ماه مارس امسال، یک هفته پیش از نشست زیست محیطی سازمان ملل متحد در کنیا، منتشر شد. محور گفتگو ها در نشست یادشده تاثیرات مخرب پلاستیک بر محیط زیست بود.
صندوق جهانی طبیعت از دولت ها خواست تا به دنبال معاهده ای بین المللی درباره بحران ضایعات پلاستیکی باشند. معاهده ای شبیه به پروتکل مونترال (Montreal Protocol) که برای محافظت لایه اوزون امضاء شد.
این گروه زیست محیطی مستقر در سوئیس می گوید: افزایش ظرفیت تولید پیش بینی شده برای محصولات پلاستیکی که برآورد می شود در فاصله سال های 2016 تا 2030 میلادی با رشد 40 درصدی همراه باشد، از قابلیت سیستم های موجود برای مدیریت پسماند، پیشی خواهد گرفت.
صندوق جهانی طبیعت یادآور شد: اگر سیستم حاکم با همین روند به فعالیت خود ادامه دهد، انتظار می رود میزان آلودگی ناشی از ضایعات پلاستیکی تا سال 2030 میلادی دو برابر شود. اقیانوس ها در این میان البته آسیب پذیرتر خواهند بود.
۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۴
نیپنا |