عراق پس از ناآرام شدن بصره برای صادرات نفت به ترکیه چشم دوخته است

مشاور وزیر نفت عراق اعلام کرد ترکیه می‌تواند یکی از مراکز صادرات نفت عراق به جای بندر بصره باشد که به دلیل اعتراضات شاهد کاهش شدید صادرات نفت عراق از این بندر هستیم.
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از حریت، فلاح جاسم العامری مشاور وزیر نفت عراق اعلام کرد که عراق می‌تواند نفت خود را در صورت ادامه تظاهرات در بصره از ترکیه صادر کند.

به دلیل اعتراضات شدید در بندر بصره عراق صادرات نفت این کشور دچار اختلال شده است.

وی تاکید کرد: عراق از سرمایه‌گذاران ترک خواسته است تا در طرح توسعه خط لوله انتقال نفت بصره به بندر جیهان ترکیه مشارکت کرده و این خط لوله استراتژیک را بازسازی کند.

العامری ادامه داد: عراق در روند جستجو برای یافتن مسیرهای جایگزین برای صادرات نفت خود روی ترکیه حساب ویژه‌ای باز کرده‌ است.

مشاور وزیر نفت عراق تاکید کرد: خلیج فارس مسیر اصلی صادرات نفت این کشور است اما عراق باید در مسیرهای صادرات خود با انعطاف بیشتری روبرو باشد.

به دلیل بالا گرفتن ناآرامی‌ها در عراق و مختل شدن نسبی صادرات نفت این کشور به بازار جهانی بغداد که به شدت برای تامین بودجه خود به درآمد‌های نفتی وابسته است به دنبال راه‌های جایگزین در صادرات این حامل انرژی است.

با توجه به آنکه به دلایل امنیتی سرمایه‌گذاری در سوریه برای صادرات نفت عراق منطقی نیست ترکیه و اردن به عنوان جایگزین‌هایی برای صادرات نفت بصره مطرح هستند.
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۳:۱۴