تحریم های جدید پروژه نورد استریم قیمت گاز اروپا را افزایش داد

تحریم های جدید پروژه نورد استریم قیمت گاز اروپا را افزایش داد
روز سه شنبه و با اعلام خبر اعمال تحریم های جدید ایالات متحده علیه پروژه گازی نورد استریم 2، قیمت گاز در حالی در اروپا افزایش یافت که کرملین این تحریم ها را «غیرقانونی» خوانده است.

به گزارش «انرژی امروز» از بلومبرگ، قیمت گاز در اروپا در واکنش به افزایش قیمت نفت، برنامه های ایالات متحده و دیگر مصرف کنندگان نفت دنیا برای آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت افزایش یافت.

شاخص معاملات گاز اروپا با 9.5 درصد افزایش به 92 یورو در هر مگاوات ساعت رسید و معادل بریتانیایی آن هم 9.4 درصد افزایش قیمت یافت و هر واحد حرارتی آن 231 پنس معامله شد.

درحالی که هر نوع تحریم علیه گاز روسیه با نگرانی درباره عرضه همراه می شود، احتمالا این تحریم ها دیگر اثر خود را از دست داده باشند چون ساخت این پروژه به پایان رسیده است و دو خط از این پروژه با گاز پر شده و با این که پیشتر هم ایالات متحده اقدامات تنبیهی علیه این پروژه در پیش گرفته بود اما سازنندگان این خط لوله بدون در نظر گرفتن این تحریم ها خط لوله را به پایان بردند.

در ماه آگوست، ایالات متحده دو شرکت روسی مشارکت کننده در این پروژه را تحریم کرد و یک کشتی که با ساخت خط لوله نورد استریم 2 مرتبط بود هم از تحریم های ایالات متحده کنار گذاشته نشد.

این اقدامات اثرات محدود بر قیمت گاز اروپا داشت و تحلیلگران می‌گویند تحریم های جدید احتمالا دیگر قیمت ها را بیشتر از این در بلند مدت بالا نخواهد برد.

کاتیجا یافیماوا، محقق ارشد از موسسه مطالعات انرژی آکسفورد می گوید: من فکر نمی کنم این تحریم های جدید اثر مشخصی بر قیمت گاز داشته باشند چون دیگر نمی توانند این واقعیت را تغییر دهند که این خط لوله ساخته شده و تمام شده.

او می گوید دولت بایدن مجبور است هر سه ماه یکبار گزارش تحریم ها و اقدامات خود علیه این کشتی مرتبط با پروژه نورد استریم 2 را به کنگره بفرستد.

با این حال تحریم های ایالات متحده دیگر کشتی همکار در این پروژه را که متعلق به آلمان است در بر نگرفته و همین نشان می دهد که کاخ سفید قصد ندارد روابط خود با دولت آنگلا مرکل را به هم بزند.

هرچند فعلا بهره برداری تجاری از این خط لوله به دلیل توقف فرایند اعطای مجوز به آن از سوی دولت آلمان امکان پذیر نیست، اما همین هم باعث شده است که قیمت گاز در اروپا تا 15 درصد افزایش یابد.

شرکت مشاوره اسپایرد انرژی (Inspired Energy) نوشت: در بریتانیا این هفته و با افزایش میزان عرضه در شبکه گاز این کشور نگرانی ها در باره کاهش عرضه تا حدی رفع شد. اما آسیایی‌ها میزان واردات گاز طبیعی مایع خود را به اندازه‌ای افزایش داده‌اند که از فوریه گذشته تا کنون بی‌سابقه بوده است. این هم یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت گاز اروپا بوده است. در حالی که میزان واردات ال ان جی اروپا در دو ماه گذشته افزایش یافته است، واردات بیشتر آسیا احتمالا دسترسی اروپایی‌ها را به محموله های گاز کاهش دهد.

۳ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۱۰

دربـاره مـا

بخش نفت ، گاز و پتروشیمی، اولین و بارزترین مزیت نسبی کشور و نقطه اتکای اقتصاد ایران محسوب می شود. با توجه به اهمیت این بخش و لزوم هماهنـگی و سازمانـدهی هر چه بیشتـر فعـالان حوزه تولید و صادرات فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی عده ای از دور اندیشان و کارآفرینان بخش خصوصی کشور تصمیم گرفتنـد به منظور بهره گیری از توان و خرد جمعی و اقدامات جمعی و برخورد یکپـارچه با فرصت ها وتهدیدات گرد هم آیند.