پالایشگاه‌های نفت بیشتری در روسیه هدف حمله قرار گرفتند

پالایشگاه‌های نفت بیشتری هدف حملات پهپادی اوکراین به تاسیسات انرژی روسیه قرارگرفتند که بسیاری از آنها، در عمق خاک روسیه قرار دارند. به گزارش «ایسنا» حملات اخیر پالایشگاه‌هایی در منطقه سامارای روسیه را هدف گرفتند که بیش از هزار کیلومتر از مرز اوکراین فاصله دارند. خبر‌‌گزاری ریا نووستی به نقل از دیمیتری آزاروف، فرماندار منطقه سیزران، گزارش کرد یک واحد پالایش محصول نفتی در پالایشگاه نفت روس‌‌‌‌‌نفت در سیزران، آتش گرفت. این پالایشگاه با ظرفیت ۸.۵‌میلیون بشکه در سال‌معادل ۱۷۰‌هزار بشکه در روز، طراحی شده‌است.
خبر‌‌گزاری فرانسه به نقل از مقامات محلی، گزارش کرد یک حمله پهپادی دیگر به پالایشگاه نفت اسلاویانسک-نا‌کوبانی در منطقه جنوبی کراسنودار روی‌داد. آتش‌سوزی ناشی از این حمله، خاموش شده و یک نفر ظاهرا بر اثر حمله قلبی، جان خود را از دست داده‌است. فرماندار اعلام کرد تلاش برای حمله به پالایشگاه دوم در نووکویبیشفسک، دفع شد. یک منبع آگاه به بلومبرگ گفت: اوکراین پالایشگاه سومی را در این منطقه هدف حمله قرار داد که پالایشگاه بزرگ کویبیشف بود. شدت خسارات معلوم نیست و مقامات روسیه هم به تاسیسات کویبیشف، اشاره‌ای نکرده‌اند.

اوکراین در آستانه بر‌‌گزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که احتمالا ولادیمیر پوتین برای یک دوره ۶‌ساله دیگر به پیروزی می‌رسد، حملات متعددی را علیه تاسیسات پالایش نفت روسیه انجام داده‌است. مقامات اوکراین گفته‌‌‌‌‌اند هدفشان، آسیب زدن به صنعت مهمی که درآمد جنگ روسیه را تامین می‌کند و مختل‌کردن عرضه سوخت داخلی است. پیش از حملات پهپادی اوکراین به پالایشگاه‌های متعدد، نرخ پالایش نفت روسیه به بالاترین میزان در دو ماه گذشته افزایش پیدا کرده‌بود. بر اساس گزارش بلومبرگ، رسانه‌های روسیه به نقل از سرویس مطبوعاتی مقامات سیزران گزارش کردند وسعت منطقه آتش‌سوزی در سیزران، به ۵۰۰ متر‌مربع رسیده‌است. کارگران تخلیه شده‌اند و هیچ تلفاتی وجود نداشته‌است.
۲۸ اسفند ۱۴۰۲ ۱۰:۱۷
تعداد بازدید : ۳۳