کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با درآمدهای جدید نفتی خریداری می شود

کالاهای اساسی مورد نیاز کشور با درآمدهای جدید نفتی خریداری می شود
معاون وزیر نفت در امور بین الملل اعلام کرد که درآمدهای حاصل از صدور محموله های کنونی نفت خام ایران صرف خرید دارو و کالاهای اساسی می شود.

علی ماجدی در گفت و گو با خبرنگار شانا اعلام کرد: از این پس درآمدهای حاصل از صدور محموله های نفت خام ایران به بازارهای جهانی که قرار شده است در پی توافقنامه هسته ای ژنو در سطح کنونی باقی بماند، به مسائل انسانی، خرید دارو و کالاهای اساسی اختصاص می یابد.

وی افزود: هم اکنون بانک مرکزی برای آماده کردن مراحل انتقال پول و ترتیبات بانکی در حال مذاکره است و گام های اولیه در این باره برداشته شده است.

در پی تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، انتقال درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام ایران به بازارهای جهانی با محدودیت هایی روبرو شد و بر این اساس خریداران قادر به پرداخت پول محموله های نفتی تهران نبودند.

بر اساس اجرایی شدن فاز نخست توافقنامه هسته ای ژنو از ٣٠ دیماه، قرار است چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده ایران در هشت قسط در اختیار تهران قرار گیرد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته گزارش داد: بر پایه توافق هسته ای ژنو از  ژاپن نخستین قسط ٥٥٠ میلیون دلاری از مجموع چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلاری درآمدهای نفتی بلوکه شده  ایران را واریز کرد.

کاهش بعضی تحریم های اقتصادی  به ایران امکان می دهد تا کالاهای غربی مانند قطعات خودرو و هواپیما و فلزات با ارزش خریداری کند و تولیداتی مانند فرآورده های پتروشیمی را بفروشد.

ماجدی ٢٨ دیماه در گفت و گو با روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود: احتمال می رود تهران چهار میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی خود را که قرار است در پی توافق هسته ای ژنو آزاد شود، صرف خرید مواد غذایی، هواپیما، ماشین آلات و قطعات خودرو از آمریکا و اروپا کند.

با این وجود  که انتظار می رود توافق هسته ای ژنو تاثیر اندکی بر افزایش میزان صادرات نفت خام ایران داشته باشد اما این توافقنامه امیدها را برای بازگشت شرکت های بزرگ بین المللی انرژی به ایران  افزایش داده است، به نحوی که هم اکنون بسیاری از شرکت های  خارجی برای حضور دوباره در ایران ابراز علاقه کرده اند.
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۷:۳۸