در ٤ ماه نخست امسال

در ٤ ماه نخست امسال
تولید محصولات پتروشیمی ایران بیش از ٥ درصد افزایش یافت

تولید محصولات پتروشیمی به دلیل وارد مدار شدن چهار ترین فازهای ١٥ و ١٦ و ١٢ در چهار ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از پنج درصد افزایش یافت.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگو با خبرنگار شانا با بیان این که با افزایش میزان خوراک، تولید مجتمعهای پتروشیمی کشور به زودی افزایش می یابد، اظهار کرد: به تازگی واحدهای جدید مانند، پتروشیمی ایلام و پلیمر کرمانشاه وارد مدار تولید شده اند.

علی محمد بساق زاده پیش بینی کرد که در صورت پایداری در تامین خوراک، امسال تولید محصولات پتروشیمی کشور به حدود ٤٨ میلیون تن خواهد رسید.

وی با بیان این که راه اندازی فازهای ١٥ تا ١٨ پارس جنوبی تحولی بزرگ در زمینه تامین خوراک پتروشیمی ها در بخش متان، اتان و میعانات گازی ایجاد خواهد شد، گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده امسال ١٠٠ میلیون متر مکعب گاز طبیعی یا متان از طریق این فازها به تولید کشور افزوده می شود که می تواند کمک زیادی به مجتمعهای پتروشیمی مصرف کننده، کند.

کاهش ١,٥ میلیون تنی محصولات پتروشیمی به دلیل کمبود خوراک

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با یادآوری این که به طور معمول در فصل زمستان به دلیل کمبود گاز متان تعداد زیادی از مجتمعهای صنعتی به ویژه پتروشیمی ها از مدار تولید خارج می شود، گفت: سال گذشته به دلیل کمبود خوراک در این فصل، تولید محصولات پتروشیمی کشور بیش از ١,٥ میلیون تن کاهش یافت، از این رو به نظر می رسد با افزایش تولید در پارس جنوبی دیگر شاهد این موضوع نباشیم.

وی با بیان این که پارسال مجتمعهای پتروشیمی در اوج مصرف گاز با کمبود خوراک ١٦٠ میلیون متر مکعبی روبرو بودند، تصریح کرد: انتظار می روند مجتمعهای تولید کنند متانول، اوره و آمونیاک کشور امسال با کمبود خوراک روبرو نشوند.

به گزارش شانا، چندی پیش معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته بود: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در سال گذشته میلادی به حدود ٦٠ میلیون تن رسید.

محمد حسن پیوندی با اشاره به برنامه ریزی برای تولید ٥٥ میلیون تن محصولات پتروشیمی، افزوده بود: در صورت بهره برداری از این طرحها سالانه ٢٦ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی روانه بازار می شود.

وی تصریح کرده بود: میانگین پیشرفت این طرحها حدود ٢٠ درصد است و برای اجرای آنها باید ٣٣ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود.

بر پایه این گزارش، تا پایان سال ٢٠١٥ حدود یک میلیون تن پلی اتیلن به ظرفیت موجود کشور افزوده می شود و با بهره برداری از فازهای ١٥ و ١٦ و همچنین ١٧ و ١٨ خوراک این مجتمعها نیز تامین خواهد شد.

۴ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۰۶
شانا |