مدیر گمرک اختصاصی نفت:

مدیر گمرک اختصاصی نفت:
آماده همکاری با وزارت نفت هستیم

گمرک اختصاصی نفت با هدف مشارکت در توسعه اقتصادی کشور، آماده همکاری و تعامل با وزارت نفت و شرکتهای تابعه است.

سعید فیروز آبادی،‌ مشاور مدیرکل گمرک فرودگاه امام و مدیر گمرک اختصاصی نفت در گفتگو با خبرنگار شانا اظهارکرد: این گمرک آماده همکاری با صنعت نفت است، زیرا هدف از تاسیس گمرک اختصاصی نفت همسو با فرمایش مقام معظم رهبری در حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی و به منظور افزایش همکاری موجود بوده است.

فیروز آبادی افزود: تشکیل این گمرک با هدف تسهیل امر تشریفات عبور داخلی و ترخیص کلیه کالاها و فرآورده و محصولات پتروشیمی صادراتی و وارداتی متعلق به وزارت نفت و شرکتهای تابعه به استناد ماده (٣٢) قانون امورگمرکی و به موجب مصوبه هیئت وزیران تاریخ ١٣٩١/٣/٢٢،و براساس یادداشت تفاهم تاریخ ١٣٩١/٤/٣ طرح راه‌اندازی گمرک اختصاصی نفت به عنوان نخستین گمرک اختصاصی منعقد و ابلاغ شد.

وی در مورد نحوه همکاری با وزارت نفت و شرکتهای تابعه گفت: به منظور تجمیع عملیات مربوط به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص تمام کالاهای متعلق به وزارت نفت مشتمل بر شرکت ملی نفت ایران ،شرکت پخش و فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی گاز ایران و شرکتهای تابعه و زیرمجموعه آنها در یک واحد گمرکی با توجه به ماده ٣٢ قانون امورگمرکی،گمرک اختصاصی نفت ری ایجاد شد و کلیه کالاهای ورودی مشمول این طرح از کلیه مبادی ورودی به صورت حمل یکسره به این واحد گمرکی حمل و نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص آنها با حداکثر تسهیلات قانونی اقدام خواهد شد.

مدیر گمرک اختصاصی نفت ادامه داد: حوزه مشمول کالاهای این طرح عبارت خواهد بود از کلیه کالاهای متعلق به وزارت نفت که طبق اسناد به مقصد سرزمین اصلی حمل و وارد این واحد گمرکی می‌شود، ضمن اینکه نقل و انتقال کالا از این گمرک به سایر نقاط کشور پس از انجام تشریفات گمرکی و اخذ پروانه صادره انجام می‌شود.

به گفته وی،انجام تشریفات گمرکی اعم از واردات (قطعی و موقت)،صادرات(قطعی و موقت) و مقصد عبور داخلی در خصوص کالاها و تجهیزات پشتیبانی متعلق به وزارت و شرکتهای تابعه هم از طریق این گمرک صورت می‌گیرد.

مدیر گمرک اختصاصی نفت تصریح کرد: تاکنون از میان چهار شرکت اصلی تابعه وزارت نفت،شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش هرکدام برای پرداخت تعهد خود مبنی بر پرداخت یک میلیارد و ٢٥٠ میلیون تومان حق ذیحسابی موافقت کرده‌اند.

فیروز آبادی درباره زمان آغاز فعالیت رسمی گمرک تخصصی نفت گفت: مطابق ماده ١٠ قرارداد فی مابین، صدور مجوز عملیاتی گمرک تخصصی نفت  منوط به تودیع تعهد ذیحسابی طبق فرم مورد قبول گمرک جمهوری اسلامی ایران است که برای تحقق این امر نیازمند همکاری وزارت نفت هستیم.

مدیر گمرک اختصاصی نفت یادآور شد: امید است با تدبیر وزیر نفت، چهار شرکت اصلی تعهد ٥ میلیارد تومانی خود را بپردازند تا گمرک اختصاصی نفت فعالیت خود را اجرایی کند.

وی افزود: به استناد ماده ٣٢ قانون امور گمرکی فقط چهار شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی پتروشیمی و شرکتهای تابعه می‌توانند از امکانات این گمرک استفاده کنند.

مدیر گمرک اختصاصی نفت با بیان اینکه گمرک اختصاصی نفت(ری) در محوطه‌ای به مساحت ٣٠ هزارمتر مربع شامل دو انبار مسقف در مجموع به متراژ ٤٠٠٠ متر مربع احداث شده است، گفت: ساختمانهای اداری و تاسیسات نیز آماده فعالیت است.

وی تصریح کرد: این گمرک جزو اماکن گمرکی موضوع بند (ت) ماده (١ ) قانون امور گمرکی تلقی و تحت نظارت گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) است.

۶ مرداد ۱۳۹۳ ۱۴:۳۸
شانا |