ایران، رقیب سرسخت آمریکا در بازار نفت سبک آسیا

ایران، رقیب سرسخت آمریکا در بازار نفت سبک آسیا
رویترز طی گزارشی نوشت آمریکا در اولین تلاش برای صادرات نفت خام سبک خود پس از ۴۰ سال، با یک رقیب سرسخت به نام ایران مواجه است.
به نقل از رویترز، آمریکا در اولین تلاش برای صادرات نفت خام خود پس از 40 سال، با یک رقیب سرسخت به نام ایران مواجه است.
ایران که اقتصادش از تحریم های غرب و به نصف رسیدن فروش نفت اش صدمه دیده است،  اکنون در حال فروش نفت با کیفیت تر و ارزان تر به چین است و این فضای چندانی را برای ورود نفت خام آمریکا به بازار چین باقی نمی گذارد.
در حالی که خریداران در ژاپن و کره جنوبی تمایل دارند نفت خام بسیار سبک آمریکا (میعانات) را امتحان کنند، چین قبلا قراردادهای سالانه خود با تهران را منعقد کرده است و انتظار نمی رود که در کوتاه مدت تمایلی برای خرید نفت سبک از آمریکا داشته باشد.
با توجه به اینکه تولیدکنندگان آمریکایی به دنبال گشودن یک مسیر تجاری برای فروش میعانات اضافی تولید شده از طریق روش شیل هستند، نگرانی ها در مورد کیفیت و مشکلات حقوقی به تردیدها در مورد اقبال مشتریان آسیایی به نفت آمریکا افزایش یافته است.
یک تاجر نفتی در سنگاپور در این باره گفت: «چین از ایران میعانات می خرد که ارزان تر از میعانات تولیدی آمریکاست...آنها ممکن است در مرحله بعد به سمت میعانات آمریکا بروند، اما در آینده نزدیک این اتفاق نخواهد افتاد.»
مقامات آمریکایی در ماه ژوئن اجازه صدور میعاناتی که به صورت حداقلی پالایش شده باشد را صادر کردند و قانون چند دهه قبل در مورد ممنوعیت صدور نفت خام آمریکا را تعدیل نمودند.
کره جنوبی و ژاپن اولین محموله میعانات خود را از آمریکا خریداری کرده اند.
خریداران آسیایی منتظر هستند تا ببینند که آیا کیفیت نفت خام آمریکا مناسب هست یا نه و آیا با توجه به مسافت طولانی ای که این محموله ها طی می کنند، قیمت آن رقابتی خواهد بود.
ریچارد گوری، مدیر موسسه مشورتی جی بی سی آسیا گفت: «آنها در حال تست کردن میعانات تولیدی امریکا هستند، بنابراین انتظار نداریم که امسال خرید قابل توجهی صورت گیرد.»
ایران حدود 55 درصد تولید تقریبا 250 هزار بشکه در روز خود از پارس جنوبی را با تخفیفی قابل توجه به 2 مشتری آسیایی می فروشد.
از زمان کاهش تحریم های غرب علیه ایران، صادرات میعانات ایران حدود 30 درصد افزایش یافته است که بخش عمده آن به چین صادر می شود.
به گفته تجار، میعانات آمریکا برای اینکه بتواند مشتری پیدا کند، باید با قیمت پایین تری نسبت به نوع مشابه میعانات تولید قطر عرضه شود. قطر بزرگترین تامین کننده میعانات در بازار آسیاست. ایران نیز در رتبه دوم قرار دارد.
مشکل دیگر در مورد میعانات آمریکا، نامشخص بودن مقررات آینده آمریکا در زمینه صادرات میعانات است.
2 سناتور آمریکایی می گویند صادرات میعانات ممکن است قانون ممنوعیت فروش میعانات را که از زمان تحریم نفتی اعراب در دهه 1970 وضع شده را نقض کند. فرآورده های پالایشگاهی نظیر بنزین و سوخت دیزل محدودیتی برای صادرات ندارند.
مصرف کنندگان آسیایی همچنین نگران این مسئله هستند که نفت خام بسیار سبک آمریکا، از نظر کیفیت، یکدست نباشد، زیرا میعانات تولیدی آمریکا از مناطق مختلف آمریکا استخراج می شوند.
۱۱ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۴۲
خبرگزاری تسنیم |